Izvrsni na županijskoj smotri LiDraNo 2020.

Autor: Blanka Doko, 11. 3. 2020.

U utorak, 10. ožujka, održana je županijska smotra LiDraNo 2020. u Krapini u prostorijama osnovne i srednje škole. Naše smo marljive i talentirane učenike tijekom cijele godine poticali na sudjelovanje u sva tri izričaja koje ta smotra njeguje – literarni, dramski i novinarski. U sve tri kategorije časno smo predstavili ime naše škole, a rezultatom smo se istaknuli u novinarskom dijelu u kojem smo predloženi za državnu razinu. No, krenimo redom.

Tijekom godine svaki učitelj pročita barem nekoliko izvrsnih literarnih radova svojih učenika. Teško je izlučiti tri najbolja za predstavljanje na županijskoj smotri LiDraNo, ali spontanost, iskrenost i emocija ipak nekako prevagnu. Kroz radove želimo istaknuti posebnosti naše škole i lokalne zajednice. Tako su učiteljice Hrvatskog jezika i mentorice Romina Gorički Mihaljinec i Danijela Miklec ove godine odlučile poslati dva prozna rada na kajkavskom „Dedekov ormarič“ i „Zvetrile sme se h kupinju“ učenica Margarete Frgec i Lane Merlin. U razrednoj nastavi odabrali smo izrazito zreo i šarmantan tekst „Neobična knjižnica“ učenice 2. a Alme Beljak učiteljice i mentorice Davorke Maček. Učenice su pohvaljene.

U dramskom izričaju kroz pojedinačne i skupne izraze učiteljice nastoje okupiti što veći broj učenika radi dragocjene prilike javnog nastupanja i podizanja samopouzdanja. Ove je godine učenik Filip Erdelja predstavio legendarnog „Malog princa“, ali na kajkavskom u novom izdanju Akoša Antona Dončeca i Đure Blažeka. Tako je Mali princ na najšarmantniji mogući način predstavljen kao Mali kralevič. U skupnom scenskom nastupu učenici 5. i 6. razreda Pavel Matuša Popović, Lucija Canjuga, Lucija Pavić, Lara Pihač, Helena Božić, Lana Breber, Hana Sviben, Lucija Mlinarić, Jakov Frgec i Lara Potočki pripovijedali su učeničku adaptaciju narodne bajke „Princeza i žabec“. Prosudbeno povjerenstvo ih je pohvalilo, kao i njihova mentorica Danijela Miklec koja ih je ponosno podupirala iz publike. Pojedini roditelji nazočili su nastupima svoje djece pa je cijeli dan protekao u velikoj radosti.

Na novinarsku smotru poslali smo 6. broj našeg školskog lista Maksić. Prosudbeno povjerenstvo prepoznalo je višegodišnji napredak, pohvalilo naslovnicu, sadržaj, izbor teme broja i podlistak, rubriciranje, zastupljenost novinarskih izraza, opremljenost tekstova, učeničke likovne i literarne radove, fotografije i grafičku pripremu. S velikom vjerom u uspjeh predlažu naš Maksić za državnu smotru, a na Državnom povjerenstvu stoji odluka hoćemo li biti jedan od 15 listova osnovnih škola na državnoj smotri LiDraNo. U velikom broju učenika koji su sudjelovali u izradi Maksića, mentorica Blanka Doko odabrala je marljivu i pouzdanu učenicu Petru Ladišić za urednicu lista te će ona predstavljati Maksić. Maksić je rezultat timskog rada cijele škole – od ravnateljice do svih učitelja i stručnih suradnika stoga nam je ovaj uspjeh još draži.

Tu zadovoljstvo ne prestaje jer izvrsnost je prepoznata i u samostalnom novinarskom radu učenice Nikoline Gmaz, članice izvannastavne skupine Novinari. Kad se u našem susjedstvu pojavio pravi pravcati avion, novinarski njuh odveo nas je na posjed gdje je Nikolina intervjuirala gospodina Roberta Sedlara, vlasnika tog projekta. Nastao je novinarski rad "Dobrodošli u toplički avion za proslave!" koji je Županijsko povjerenstvo ocijenilo najbolje opremljenim tekstom i porukom da trebamo slijediti svoje snove. Mentorica Blanka Doko bila je posebno ponosna kad je rad pročitan na Okruglom stolu za novinarske radove osnovnih i srednjih škola te predložen Državnom povjerenstvu.

Čestitamo učenicima i mentorima!