Zabavi se u kvizu, doznaj nešto novo o čudesnom planetu Z. i osvoji nagrade

Autor: Blanka Doko, 8. 10. 2020.

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige učenici predmetne nastave sudjeluju u Nacionalnom online kvizu “Istraživači planeta Z.” u organizaciji Knjižnica grada Zagreba. Ove godine kviz nije o knjigama već o internetskim izvorima o Zemlji. Klikom na poveznicu ulazite u svijet informacija, zabave i znanja. Niže su objašnjena pravila i rokovi te navedene primamljive nagrade koje će osvojiti najspretniji i najsretniji učenici-istraživači. Ne propustite ovu sjajnu priliku u Mjesecu knjige!

Poveznica za pristupanje kvizu: https://www.mhk.hr/kviz/

Pravila

1. Nacionalni kviz za poticanje čitanja rješavaju učenici viših razreda osnovnih škola, u narodnim i školskim knjižnicama ili kod kuće diljem Hrvatske i u dijaspori.

2. Za točne odgovore na pitanja iz Kviza potrebno je istražiti i proučiti ponuđene online izvore informacija koji su dio pitanja u Kvizu.

3. Svako dijete Kviz može riješiti samo jedanput.

4. Kviz se može riješiti na bilo kojem računalu, tabletu ili pametnom telefonu, te se obavezno mora navesti naziv školske ili narodne knjižnice u kojoj je dijete član da bi mogao sudjelovati u završnom izvlačenju nagrada.

5. Kviz se može riješiti najkasnije do 23. 10. 2020. godine.

6. Svi točno riješeni  upitnici Kviza, s navedenim nazivom narodne ili školske knjižnice, bit će uključeni u izvlačenje pobjednika koje će se organizirati krajem listopada 2020. godine u Hrvatskom centru za dječju knjigu.

7. Popisi pobjednika (Popis pobjednika u školskim i narodnim knjižnicama u Hrvatskoj i dijaspori; Popis pobjednika u školskim knjižnicama u Zagrebu; Popis pobjednika u Knjižnicama grada Zagreba) bit će dostupni na naslovnoj stranici Nacionalnog kviza za poticanje čitanja najkasnije do 3. 11. 2020. godine.

8. Svaki sudionik Kviza treba provjeriti nalazi li se na popisu pobjednika, jer se pojedinačne obavijesti o pobjedniku ne šalju.

KAKO RJEŠAVATI

Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2020. pod nazivom Istraživači planeta Z. nudi 15 pitanja s odgovorima s temom planeta Zemlje.

Svako pitanje sadrži poveznicu u kojoj se krije točan odgovor, stoga treba otvoriti predloženu poveznicu (kliknuti na riječ ili skupinu riječi koje su istaknute plavom bojom), proučiti je i nakon toga odgovoriti na pitanje.
U pitanju koje nudi poveznicu s digitaliziranom knjigom, treba prolistati knjigu da bi se došlo do točnog odgovora.
U pitanju s interaktivnom kartom treba pronaći traženo mjesto na karti, kliknuti na njega i u tekstu pronaći točan odgovor.

NAGRADE

Glavnu nagradu – tablet Lenovo Tab E8 – i ove godine osigurava tvrtka Microline. Šestomjesečni program Brzo čitanje i mudro učenje za prva 3 mjesta u jednom od 20 centara diljem Hrvatske osigurava Škola brzog čitanja i mudrog učenja. Ilustrirane knjige s temom zaštite okoliša, za glavnu i utješne nagrade osigurava nakladnička kuća Planetopija. Prigodne tematske darove osigurava WWF Adria.

SRETNO!