Održana Smotra Dani kruha 2016.

Autor: Blanka Doko, 10. 10. 2016.

25. svehrvatska Smotra Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje, u organizaciji Udruge „Lijepa Naša“, pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, u domaćinstvu Općine Stubičke Toplice, naše škole i vrtića Zvirek, održana je u nedjelju, 9. listopada, u Hotelu „Matija Gubec“. Smotra je okupila 49 eko-škola iz 15 hrvatskih županija, Grada Zagreba te BiH, Mađarske i Vojvodine. Proslavili smo ljubav prema Bogu, obitelji i tradiciji, biološku raznolikost i prijateljstvo. Promovirali smo Stubičke Toplice kao pitoreskno mjesto ljubaznog i radišnog domaćina, bogate kulturne i prirodne baštine, mjesto u koje će se svatko od sudionika rado vratiti i stvarati lijepe uspomene.

Svečanosti su nazočili: izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Anđelko Stričak, ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić Rožman, ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadno-hercegovačke županije Ružica Mikulić, izaslanica gradonačelnika grada Zagreba Vlatka Lipovac Vranić, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki, predsjednik Udruge „Lijepa Naša“ Ante Kutle, župnik župe sv. Josipa Stubičke Toplice  Ivica Šestak, župnik župe sv. Leopolda B. Mandića Josip Ban, župnik župe sv. Franje Ksaverskog Filip Lucić i načelnik Općine Stubičke Toplice Vladimir Bosnar.

„Iako je osnovni cilj ovog projekta, kroz izložbu plodova zemlje, ukazati na potrebu očuvanja biološke raznolikosti, on ima i svoje druge dimenzije. Duhovna dimenzija ovog projekta iskazuje se izložbom i štovanjem kruha kao izvora životne i duhovne snage. Starinski načini pripreme kruha i drugih plodova zemlje, uz izložbu starih pribora i alata za obradu zemlje, imaju za cilj očuvati običaje našeg naroda, kao dio nacionalne kulturne baštine“, istaknuo je Ante Kutle. U svome obraćanju posebno se zahvalio Općini Stubičke Toplice, našoj školi i vrtiću što smo po drugi put iskazali gostoprimstvo za Smotru. Župan Željko Kolar je istaknuo da ovakve smotre pridonose velikoj promociji zagorskog turizma i Bajke na dlanu. Naš načelnik Vladimir Bosnar srdačno je pozdravio skup te goste pozvao u razgledavanje i ponovni dolazak u Stubičke Toplice.

U svečanom programu su nastupili naši učenici okupljeni u Folklornoj skupini učiteljice Đurđice Mihovilić, Školskom zboru Slavujčeki vjeroučitelja Željka Drevena, petašica Nika Kujundžić s recitacijom koju je pripremila uz pomoć učiteljice Ane Mutak. Nastupili su i polaznici Dječjeg vrtića Zvirek te kvartet ŽMIK. Nakon programa održana je procesija s prinosom darova, svečana Sveta misa kojom je predvodio mons. Mijo Gorski, pomoćni biskup zagrebački. Potom je uslijedilo uručenje Kruha zahvalnosti predstavniku pokrovitelja i uzvanicima te razgledavanje mnogobrojnih izložbenih prostora uz domaće popevke tamburaškog sastava „Črleni lajbeki“ iz Stubičkih Toplica.

Ravnateljica Brigitte Gmaz, učiteljice Monika Barić, Anita Kobelščak i Marijana Pavlović uložile su maksimalan trud u svakom segmentu realizacije Dana kruha. U pripremi specijaliteta za izložbeni prostor nesebično su im pomagale mame i bake učenika, učiteljice razredne nastave i defektologinja. U subotnjoj emisiji HRT-e „Dobro jutro, Hrvatska“ emitiran je prilog o Danima kruha u Stubičkim Toplicama. U studiju su ugostili našu ravnateljicu, učiteljice Barić i Kobelščak te učenike Nikolu, Anu i Magdalenu koji su hrabro pokazali kako se mijesi kruh.