Osmaši u dvodnevnom posjetu Vukovaru

Autor: Blanka Doko, 2. 3. 2017.

Prošli tjedan su učenici 8.a razreda uz razrednicu Moniku Grabušić i nastavnicu Povijesti Magdalenu Želimorski sudjelovali u projektu „Posjet osmih razreda Vukovaru“, pod pokroviteljstvom Ministarstva obrane. Dvodnevna terenska nastava o Domovinskom ratu ostat će našim učenicima u dubokom sjećanju na sve što su vidjeli i doživjeli.

Izvješće Patricije Čekolj, 8.a:

Na put smo krenuli 23.2.2017. u 3:30 ujutro. U 9 sati stigli smo u Vojarnu gdje smo do 11:30 slušali predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Nakon ručka posjetili smo Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture te se poslijepodnevnim satima prijavili u Hostel Dubrovnik. Nakon ukusnog bolonjeza uredili smo se za disco gdje smo plesali i družili se s učenicima iz zagrebačke OŠ Kralj Tomislav. Nije nas bilo tako lako nagovoriti na povratak u sobe. Drugo jutro pojeli smo burek i krenuli u obilazak važnih mjesta. Memorijalno groblje i Masovna grobnica Ovčara su nas se posebno dojmili. U bolnici nam je svima bilo zima i osmjesi s lica su nestali. Preplašili smo se zamišljajući kako je sve to bilo. Lutke koje su napravljene kao primjeri izgledale su kao stvarnost. Prošli smo i Kukuruzni put – Put spasa, bivšu vojarnu i samu Ovčaru gdje su mnogi ljudi ubijeni, a među prvima i poznati novinar. Sve nas je to duboko dirnulo. Poslije ručka održana je Škola mira  i kviz znanja u kojem su naši dečki Josip Zrinski i Drago Karlo Klarić osvojili ponosno 3. mjesto. U 16 sati sjeli smo u autobus i krenuli prema kući razmišljajući o svemu što smo vidjeli i doživjeli.

Informacije o projektu sa stranice  http://www.mcdrvu.hr/:

Cilj projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“ jest učenike osmih razreda kroz dvodnevne posjete Vukovaru učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet uključuje održavanje predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta Povijest za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira i radionice. Ministarstvo branitelja  financira smještaj, prijevoz i prehranu za sve učenike osmih razreda tijekom posjeta. U sklopu dvodnevnog posjeta, osim obilaska memorijalnih lokaliteta u Vukovaru, učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja.