Radionice tijekom praznika

Autor: Blanka Doko, 18. 4. 2017.

U utorak, 18. travnja, naša je škola organizirala dvosatne radionice za darovite, talentirane i motivirane učenike. To je proizašlo iz poziva Radne skupine za darovite učenike Krapinsko-zagorske županije "Futura", o mogućnosti organizacije radionica tijekom školskih proljetnih praznika. Učenici su uživali u radionici Izrade stripa (voditeljice Natalija Cesar i Ljiljana Fišter), Likovno-kreativnoj radionici na temu Tradicija u likovnim ostvarajima (voditeljice Monika Barić i Martina Drempetić, uz pomoć asistentica u nastavi Mateje Kraševac i Martine Prebila) te na Mladim robotičarama (voditelji Goran Jenić i Maja Štefanec Herak).

Ljubitelji 9.umjetnosti, stripa, došli su na svoje u radionici Izrade stripa. Nakon uvodne prezentacije o stripovima, vrstama, elementima i bitnim informacijama za izradu, učiteljica je polaznike uvela u besplatan web alat Make Beliefs Comix te su prionuli na izradu vlastitih uradaka. Uživali su u mogućnostima programa te na koncu - u svojim radovima. Poseban ugođaj osigurala je izložba starih stripova.

Polaznice najposjećenije Likovno-kreativne radionice su na temperom obojanim drvenim podlogama od slanog tijesta oblikovale motive Hrvatskog zagorja. Uz inspirativnu glazbu u polaznica su probuđene emocije i potaknuta kreativnost. Nastali su doista vrijedni uraci.

Mladi robotičari napunili su učionicu, za neupućenog promatrača, doista neobičnim predmetima. Ali stalni članovi te izvannastavne aktivnosti (Renato, Jakov, Edgar i Dorijan) kao od šale barataju izrazima i koriste hightech predmete, stoga im je voditelj prepustio dio komunikacije s polaznicima radionice. Sa zadovoljstvom su pokazivali kako radi lampa uz pomoć mikrobitsa, kako se programiraju autići i što sve mogu little bitts i microbit. Dok su oni programirali, na stolu je 3D printer oblikovao privjeske za ključeve. Voditelj je prezentirao rad Pitagorine čaše, također uradak 3D printera.

Radionice su okupile 30-ak učenika i 10-ak učitelja. Bilo je edukativno i zabavno, inspirativno i ugodno, vrijeme u potpunosti iskorišteno za učenike koji su marljivi, talentirani, motivirani i daroviti. Polaznici su se počastili grickalicama i sokovima te izrazili nadu se će ovakve radionice biti češće organizirane.