Svečanost u povodu Dana škole

Autor: Blanka Doko, 5. 6. 2017.

Protekli tjedan bio je iznimno aktivan i poseban. Nakon što su se sedmaši i osmaši vratili s Maturalnog putovanja po Dalmaciji, petaši i šetaši s Terenske nastave po Istri, četvrtaši iz Škole u prirodi po Kvarneru, veselili smo se obilježavanju Svjetskog dana sporta (Nemojte propustiti bogatu fotogaleriju!) i Projektnom danu - postavljanju Izložbe školskih projekata. Ipak, ono što nam je svima zaokupilo najviše pažnje bio je Dan škole koji smo uz mnogo ponosa i sreće proslavili u petak, 2. lipnja.

Voditelj svečanosti Karlo Kucelj (8.a) pozdravio je uvažene goste koji su svojim dolaskom uveličali naš dan: obnašatelja dužnosti Načelnika Općine Stubičke Toplice gospodina Ivana Hrena, direktoricu Turističke zajednice Stubičke Toplice gđu Bernardu Ivček, velečasnog Ivicu Šestaka, zamjenicu ravnateljice Dječjeg vrtića Zvirek gđu Andreju Očko Krušelj,  predstavnicu Udruge Lijepa Naša gđu Teutu Skorin, ravnateljicu Centra za socijalnu skrb Donja Stubica gđu Stanku Erdelja, ravnateljicu Odgojnog doma Bedekovčina gđu Tamaru Kotarski, predsjednika Školskog odbora gospodina Stjepana Sokača, predsjednicu Udruge Hrvatska žena St. Toplice gospođu Baricu Zrinščak, istaknute prijatelje i donatore,  članove Školskog odbora i Vijeća roditelja, roditelje i učenike.

Nakon pozdravnog obraćanja ravnateljice gđe Brigitte Gmaz u kojemu je istaknula najvažnije školske događaje i projekte, uživali smo u prekrasnom kulturnom programu koji su sa svojim izvannastavnim skupinama pripremili učitelji Ljiljana Fišter, Martina Drempetić, Ana Mutak, Željko Dreven i knjižničarka Blanka Doko.

U nastavku svečanog dijela programa ravnateljica je uručila zahvalnice i nagrade učenicima i mentorima koji su se tijekom godine plasirali na više razine natjecanja te se posebno istaknuli u određenim područjima. Tako su vrijedne knjige i primjerak novog broja Maksića zaslužili sljedeći učenici i mentori:

·         Matea Ljubić (6.b) za plasman na državnu razinu Natjecanje u znanju i kreativnosti "Čitanjem do zvijezda" s mentoricom Blankom Doko;

·         učenici  Ella Javoršćak, Lara Bakek, Renato Pavalić, Patricija Čekolj i Romina Vrban za sudjelovanje na 9. Međužupanijskom natjecanju mladih Hrvatskog Crvenog križa s mentoricom Željkom Kuzman;

·         učenici Ines Jakšić, Lovro Frgec, Kjara Iljaš i Dorijan Pišković za sudjelovanje na Svehrvatskom natjecanju Ekološki kviz „Lijepa Naša“ uz mentorice Željku Kuzman, Marijanu Pavlović i Andrijanu Fekonja;

·         učenici 3.a i 4.a Pavel Zrinščak i Margareta Frgec te učenica 7.a Ivana Kosmat za izvrsne rezultate u Međunarodnom matematičkom natjecanju „Klokan bez granica“ te koordinatorica natjecanja za našu školu Moniku Grabušić;

·         učenici 4.a  Patricija Petek, Mirka Matuša Popović, Ana Ljubić Repar i Jakov Bosa za plasman na državnu razinu Smotre projekata učenika osnovnih i srednjih škola iz područja Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo, uz mentorstvo učiteljica Monike Barić i Martine Drempetić;

·         učenica 2.a Ivona Kucelj za pohvalu na 2. međunarodnom haiku natječaju Vežica za učenike osnovnih škola u RH i izvan nje s mentoricom  Martinom Drempetić;

·         učenice 2.b Tena Bartolić i Lucija Canjuga za iznimne matematičke rezultate postignute u 12 kola STEM lige, ekipnog  natjecanja učenika osnovnih i srednjih škola u STEM području, s mentoricom Natalijom Stambolijom;

·         najistaknutiji i najaktivniji članovi naših Mladih robotičara, učenici Pavel Zrinščak, Gabrijel Mlinarić, Edgar Matuša Popović, Jakov Gmaz i  Dorijan Pišković, uz mentorstvo pedagoga Gorana Jenića.  (U kolima nacionalne robotičke lige naši se učenici redovito plasiraju visoko na ljestvici. Njihov voditelj prijavljuje njihove projekte na međunarodna natjecanja i putuje s njima diljem Hrvatske. Na svibanjskom državnom Sajmu inovacija osvojili su zlatnu i srebrnu plaketu za prikaz hidraulike i pametno zvono. Jedna smo od 40 škola i udruga iz Hrvatske u konkurenciji za natjecanje u Šangaju. Zahvaljujući ovoj skupini u školi imamo robote, autiće za programiranje, 3d printer i tehnološki napredne predmete koje većina naših vršnjaka neće imati priliku ni vidjeti, a kamoli s njima rukovati. Za svoj su doprinos lokalnoj zajednici za Dan Općine dobili prestižnu općinsku zahvalnicu.)

Ravnateljica je posebno zahvalila prijateljima/donatorima škole bez kojih ne bismo mogli ostvariti brojne projekte i aktivnosti: Općini Stubičke Toplice,  Turističkoj zajednici Općine St. Toplice, Centru za socijalnu skrb Donja Stubica, Odgojnom domu Bedekovčina, Udruzi Lijepa naša, Udruzi Hrvatska žena St. Toplice, gospodi Romanu Rogoviću i Mladenu Hrenu te predsjedniku Taekwondo kluba Kapelščak Stubičke Toplice gosp. Željku Javoršćaku.

Završni dio svečanosti obilježen je svečanim podizanjem Zelene zastave. Predstavnica Udruge Lijepa Naša gospođa Teuta Skorin izrazila je zadovoljstvo našim ekološkim aktivnostima i projektima. Ovogodišnje prestižno priznanje i zlatni status Eko škole zasluženo smo osvojili zahvaljujući suradnji učenika, učitelja, ekokoordinatora i stručnih suradnika.

Nakon programa gosti su pozvani na razgledavanje Izložbe školskih projekata i izvannastavnih aktivnosti u predvorju škole te preuzimanje novog broja Školskog lista Maksić uz simboličnu donaciju.

Bio je to lijep i svečan dan, uz mnogo smijeha, pjesme, plesa, isprepleten osjećajima ponosa, zahvalnosti i sreće.