Završna svečanost i dodjela nagrada i priznanja u Likovno-literarnom natječaju Cvijet u cvijeću

Autor: Goran Jenić, 6. 2. 2017.

Društvo Naša djeca Stubičke Toplice u suradnji sa Dječjim vrtićem Zvirek, Osnovnom školom Stubičke Toplice i Turističkom zajednicom općine St. Toplice a pod pokroviteljstvom Općine Stubičke Toplice organiziralo je završnu svečanost dodjele nagrada i priznanja u Likovno- literarnom natječaju Cvijet u cvijeću koja je održana protekle subote, 4. veljače, u prepunoj kongresnoj dvorani hotela Matija Gubec. Svečanosti je nazočilo 200-tinjak djece, mentora, roditelja i ravnatelja dječjih vrtića i osnovnih škola iz Primorsko-goranske, Međimurske, Krapinsko- zagorske županije i grada Zagreba.

„Likovno-literarni natječaj Cvijet u cvijeću raspisan je po peti put s ciljem razvijanja svijesti o važnosti očuvanja biološke raznolikosti i tradicijskog bilja kod najmlađih. Ove je godine na natječaj pristiglo 294 likovna i 72 literarna rada iz 24 osnovne škole i 7 dječjih vrtića iz Republike Hrvatske. Ove brojke svjedoče kako natječaj iz godine u godinu privlači sve veću pozornost djece i mentora. Kreativnost i kvaliteta je sve bogatija.“ istaknula je predsjednica DND a Stubičke Toplice i idejna začetnica projekta gospođa Brigitte Gmaz koja je u uvodnom dijelu pozdravila sve prisutne.

U pozdravnom dijelu prisutnima su se obratili i zamjenik načelnika Općine St. Toplice gosp. Ivan Hren te župan KZŽ gospodin Željko Kolar koji je istakao:

''Biološka raznolikost, održivi razvoj, to su teme o kojima danas govore svi, dok je prije 30 godina o ovim temama govorila samo struka. Ako želimo očuvati prirodu i naš planet, najbitnija je edukacija od malih nogu, jer djeca upijaju kao spužve. Jednom kad im usadimo u svijest tu ideju, ona će ih pratiti kroz čitav život. Zato je i ovaj natječaj odličan, jer kroz igru djeci skreće pozornost na ozbiljne teme. Čestitam svima koji su poslali radove na natječaj, a posebno nagrađenima, za koje će Krapinsko-zagorska županija organizirati jednodnevni izlet, tijekom kojeg će obići zaštićene dijelove prirode na području županije.''

Radovi učenika bili su podijeljeni u tri kategorije: predškolski uzrast djece, uzrast učenika razredne nastave te predmetne nastave. Povjerenstva u sastavu: Hrvoje Kovačević, književnik, Ines Krušelj- Vidas, prof, savjetnik i Marija Borić, glumica za literarne radove, te Dijana Hršak ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ, Brigitte Gmaz, dipl. uč.,Kristina Ljubić,mag.praesc.educ i Monika Barić, mag. prim. educ za likovne radove u svakoj su kategoriji dodijelila  po pet nagrada kao i tri posebne nagrade. Ove je godine nagrade za svu djecu i njihove mentore osigurala izdavačka kuća Alfa d.d. te za posebne kategorije Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ.

U sklopu Likovno- literarnog natječaja tiskan je i zbornik nagrađenih radova čije je tiskanje također omogućila izdavačka kuća Alfa d.d.

U svečanom programu nastupili su : Marija Borić (ujedno i voditeljica programa), ŽVA „Fiola“, Udruga za promicanje narodne kulture Kirjales, polaznici Dječjeg vrtića Zvirek i učenici OŠ Stubičke Toplice.

„Ovaj ,peti po redu, Likovno-literarni natječaj Cvijet u cvijeću posvećujemo osobi koja je neumorno, s puno truda, entuzijazma i ljubavi pratila i podržavala svaki dosadašnji. Od srca hvala načelniku Općine Stubičke Toplice gospodinu Vladimiru Bosnaru.“ na kraju je istaknula predsjednica DND-a St. Toplice gospođa Brigitte Gmaz.

Ujedno se zahvalila pokrovitelju Općini Stubičke Toplice, sponzoru Alfa d.d., izvođačima, svima koji su radili na organizaciji cjelokupnog natječaja kao i same svečanosti, djeci, mentorima, ravnateljima ,a najviše vrijednim članicama, volonterkama Društva Naša djeca Stubičke Toplice.