Jumicar na igralištu

U srijedu, 18. listopada, na našem su školskom igralištu predstavnici Jumicar Hrvatska postavili prometni poligon po kojem su se kretali učenici 2.a razreda učiteljice Anite Kobelščak. Nakon teorijskog dijela koji su prije nekoliko tjedana popratili u Mariji Bistrici, s jučerašnjim praktičnim aktivnostima drugašići su završili Program prometne kulture za najmlađe – Jumicar. Posebno ih je oduševila vožnja automobila, ali i druženje s vatrogascima, policijom i djelatnicima Crvenog križa. Pridružili su im se učenici Osnovne škole Matije Gupca Gornja Stubica. Provođenje Programa podržao je i načelnik Općine Josip Beljak koji je zadovoljnim učenicima podijelio „vozačke dozvole“ u znak uspješno položenog programa.

Dodatne radionice proveli su Gradsko društvo Crvenog križa Donja Stubica (djelatnice Maja Rešetar, Branka Kucelj i Željka Ščitar), Dobrovoljno vatrogasno društvo Strmec Stubički (vatrogasci Mato Zrinski i Tomislav Sokač) te policijski službenici Policijske postaje Donja Stubica (Mirela Kuhta i Robert Horvatek). Učenici su se upoznali s protupožarnom zaštitom i osnovama prve pomoći.

Informacije www.jumicar.net

„Program prometne kulture za najmlađe“ preventivna je edukacija koja na zabavan i inovativan način uči djecu nižih razreda osnovne škole o sigurnosti u cestovnom prometu.

Program je potekao iz Finske prije više od 25 godina, a pod nazivom Jumicar provodi se diljem Europe. U Hrvatskoj su ga prepoznali i podržali: MUP, MZO, Agencija za odgoj i obrazovanje, Fakultet prometnih znanosti, te mnogi drugi partneri na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini (Hrvatski Crveni križ, Hrvatska vatrogasna zajednica, gradovi i općine, županije).

Program je koncipiran u dva dijela:

• prvi dio je teorijski gdje djeca putem multimedijskog interaktivnog predavanja uče o pravilima prometa u ulozi pješaka i biciklista
  • drugi dio pruža djeci mogućnost da izmjenjujući uloge pješaka i vozača na prometnom poligonu iskuse teškoće i opasnosti koje proizlaze iz cestovnog prometa.

U izvedbi edukacije koordinirano sudjeluju timovi: Jumicar-a, prometne policije, Vatrogasnih društava i Crvenog križa s posebnim radionicama prilagođenima djeci, koje su vezane za teme sigurnosti i prevencije u prometu.

Cilj „Programa prometne kulture za najmlađe“ nije od djece napraviti dobre vozače, već pažljivije i sigurnije pješake.

objavio: Blanka Doko   datum: 19. 10. 2017.

« Studeni 2018 »

UDŽBENICI 2018./2019.