Izvrsni na Međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar 2017.

Autor: Blanka Doko, 28. 11. 2017.

U tjednu od 13. do 17. studenog učiteljica Informatike Natalija Stambolija provela je među učenicima 6.a, 7.b i 8.a razreda Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar na CARNet-ovom sustavu Loomen. S ponosom ističemo da se u kategoriji učenika 7. i 8. razreda MegaDabar među 10 posto najuspješnijih natjecatelja plasiralo dvoje učenika naše škole – Jakov Gmaz iz 7.b i Ivana Kosmat iz 8.a razreda. Čestitamo!

S portala www.ucitelji.hr

Hrvatska, kao punopravna članica međunarodne inicijative Bebras (Dabar) i ove godine organizira natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Dabar promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom. Organizatori natjecanja za Hrvatsku su udruga "Suradnici u učenju", Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNet-a.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućio jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Po prvi puta ove godine, svaka od 58 zemalja svijeta koja organizira natjecanje, može koristiti i jedan od 6 odobrenih zadataka autora iz Hrvatske.

Natjecanje se organizira u 5 kategorija:

1.     MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ,

2.     MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ,

3.     KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda OŠ,

4.     MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda i

5.     GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Neovisno o kategoriji, učenici rješavaju 15 izazovnih zadataka uz vremensko ograničenje od 45 minuta.

Da je Dabar više od natjecanja, pokazao je i broj prijavljenih škola i zainteresiranih učenika 2016. godine. Sudjelovalo je čak 209 škola i 5927 sudionika, čime smo postali jedna od najuspješnijih zemalja u prvoj godini natjecanja (uz SAD, Rusiju i Njemačku). Postignuti rezultati i povratne informacije sudionika natjecanja su i više nego zadovoljavajući.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju", uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNet-a. Pokrovitelj natjecanja je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.