2015-12-18 14:37:10

Blagdansko ozračje

Blagdanski duh ušuljao se polako i sigurno na velika vrata naše škole i ušao u srca svih nas, i velikih i onih malo većih. Mnogo je poruka, ukrasa, uzbuđenja.

Božićna jelka kraljevski je zavladala predvorjem škole. Učiteljice i učenici razredne nastave izradili su za nju posebno lijepe ukrase. Učenici 3.a razreda zaista se mogu ugledati u kreativnost i marljivost svoje razrednice. Osim što je ukrasila jelku, Monika Barić je oslikala daščice božićnim motivima i na njih ispisala božićnu čestitku koja sada krasi vanjski dio škole. Još jedan razred može biti posebno ponosan na svoju razrednicu. Riječ je o 5.a učiteljice Natalije Cesar koja je uložila mnogo truda i kreativnosti u uređenje učionice. I druge učionice su prigodno ukrašene, svi su se doista potrudili. U knjižnici je pak osvanuo jedan posve neobičan snjegović koji voli čitati. Tu se može uživati i u tonovima božićnih melodija. Zahvaljujući akciji Božićna pošta u koordinaciji učiteljice Danijele Miklec učenici su prionuli pisanju i slanju božićnih čestitki jedni drugima, što im je posebno uzbudljivo. I priprema nastupa za Božićnu priredbu također zaokuplja velik broj učenika i daje posebno blagdansko ozračje u školi. Lijepo je!

 

U nastavku možete pročitati dva teksta naših četvrtaša po izboru njihove učiteljice Anite Kobelščak. Uživajte!

 

Božićni običaji u mojoj obitelji

U mojoj je obitelji za božićne blagdane veselo i užurbano.  Krenut ću od sv. Lucije. Mama i ja posijemo pšenicu. Zatim se o njoj brinemo, kad je dan stavimo ju na prozorsku dasku, a kad je noć pšenica je kod radijatora. Imamo već dvije posađene, ali su prebrzo narasle pa smo posijale drugu. Par dana prije Božića mama i ja u “Kuharicama” tražimo recepte finih kolača i poslastica, ali mama na kraju uvijek ispeće iste kao i svakog Božića. Prečesto spominjem mamu i sebe, ispada da brat Marijo i tata ništa ne rade, ali to nije istina. Oni traže i razmišljaju o boru. Tata i brat uvijek pronađu pravi bor.  Na Badnjak ga unose u kuću. Dok mi tražimo pravo mjesto gdje ćemo ga smjestiti, baka priprema ručak za posjetu, a deda se brine da nijedna hrana ne bude neisprobana. Mama i ja tražimo ukrase za bor i dekoracije za kuću. Kada ih nađemo, moj i bratov zadatak je da dok se mama vrati iz dućana okitimo bor. Ispod bora stavimo jabuke, orahe i naranče. Voće stavljamo zato jer je ono simbol obilja i plodnosti. Mama još na teglu od bora stavi pokrivač, a ispod njega novce, zato da ih u novoj godini bude još više. Na kraju stavimo i jaslice. Uz sve to tu je i adventski vijenac. Pali se po jedna svijeća svake nedjelje Adventa, a na Badnjak gore sve svijeće. Kada je sve gotovo u kuću puštam svoju macu kao inspiraciju za pismo Djedu Božićnjaku. Kada se spusti mrak mama i ja pečemo kolače. To su fini medenjaci, kiflice, čokoladne kuglice i možda neki voćni kolač. Dok mi pećemo cijela kuća miriše pa ostali članovi obitelji često dolaze k nama u kuhinju, mami ih miris. Kad su kolači gotovi ja se moram pobrinuti za “kolačokradice”, mislim na tatu i brata. Pojeli bi sve živo od kolača.  Nakon “napornog” dana svi sjednemo za stol i razgovaramo, a onda se spremamo na Polnoćku. Po povratku kući odlazimo na spavanje. “Juuuuhuuu, Božić je, pokloni, čestitanje….!” Uvijek dobijem super poklone, a Djed Božićnjak pojede sve ostavljene kolače. U kuhinji kod bake sve miriši na ukusni božićni ručak. Ja uvijek pojedem dva tanjura juhe. Nakon ručka moj je običaj kao i uvijek igrati se velikim jaslicama i reći “Jedva čekam sljedeći Božić.

      Eto, u mojoj obitelji takvi su običaji. I druge godine Božić će biti takav.

                                                                                                          

Nika Kujundžić, 4.a

 

                                                      

Proslava Božića nekada

Baka mi je pričala kako su se nekada ukrasi za bor izrađivali kod kuće. Zvijezda je bila papirnata, a umjesto lampica i bučica stavljali su se bomboni. Na stol se slagalo jedan po jedan red u krug pšenica, kukuruz, grah, bučine sjemenke, zob, raž i ječam. Na sredinu stola stavio se nož za rezanje i sve se prekrilo rukom izrađenim platnenim stolnjakom. Ispod stola se stavila slama, a na slamu maslenka ( za praviti maslac ) i par jaja. Kada svećanik dolazi u blagoslov kuće, blagoslovi i te plodove kako bi u kući iduće godine bilo svega obilje.

                                                                                                         

Iva Žlabur, 4.a

 

                                                                                               


Osnovna škola Stubičke Toplice