2016-10-20 14:16:30

Petaši i šestaši u Varaždinu

Jučer su učenici 5. i 6. razreda, u pratnji razrednica i knjižničarke, u posebno velikom autobusu otputovali u suncem okupan Varaždin. Tamo su uživali u razgledavanju Gradskog muzeja Varaždin smještenog u prostoru utvrde Stari grad i stalnog postava Entomološkog odjela Svijet kukaca. Ipak, najviše zabave učenicima je donijela šetnja gradom i ručak u varaždinskom McDonald'su.

Zavirite u bogatu fotogaleriju!

Sa stranice www.gmv.hr:


Gradski muzej Varaždin utemeljen je na poticaj Varaždinskoga muzealnog društva i svečano otvoren za posjetitelje 16. studenoga 1925. godine, u prostoru utvrde Stari grad. Jezgru tadašnjega, prvotnog postava sačinjavali su predmeti prispjeli u novootvoreni Muzej ponajviše kao donacije poznatih varaždinskih obitelji.

Tijekom godina obogaćivale su se, kako brojem tako i raznorodnošću, muzejske zbirke zahvaljujući kojima je Muzej prerastao u ustanovu kompleksnoga tipa, sastavljenu od sedam specijaliziranih odjela: Arheološkog, Povijesnog, Kulturnopovijesnog,Etnografskog, Entomološkog, Konzervatorsko-restauratorskog, te Galerije starih i novih majstora. Pored njih, u Muzeju je ustrojen i Odjel zajedničkih službi (Uprava GMV-a) za upravno-pravne, računovodstvene i ostale opće poslove. Muzejski odjeli danas su smješteni u nekoliko građevina spomeničke vrijednosti, u samoj povijesnoj jezgri grada: gotičko-renesansnoj utvrdi Stari grad, baroknoj palači Sermage, klasicističkoj palači Hercer te Kuli stražarnici u kompleksu Staroga grada.

U sklopu muzejskih odjela trenutno su uređena četiri stalna muzejska postava i to: Kulturnopovijesnoga odjela u Starome gradu, Entomološkoga u palači Hercer te Galerije starih i novih majstora u palači Sermage, a u pripremi je i skoro otvaranje stalnog postava Arheološkog i Povijesnog odjela u prostoru palače Hercer.

 

U samom srcu Varaždina, na Franjevačkom trgu smještena je klasicistička palača Herzer, a u njoj Entomološki odjel Gradskog muzeja. Specijalizirani Entomološki odjel nastao je zahvaljujući dugogodišnjem znanstvenom i  sakupljačkom radu varaždinskog profesora Franje pl. Košćeca. Osim što je sakupio gotovo 85% vrsta kukaca varaždinskog područja, vodio je brigu i o prepariranju. Zahvaljujući tomu, u muzeju se može vidjeti oko 4,5 tisuća primjeraka, među kojima ima i vrlo rijetkih. Mogli smo čuti i glasanje pojedinih žaba, kukaca ili ptica, a uz pomoć pametnog telefona koristiti audiovodič. 


Osnovna škola Stubičke Toplice