preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stubičke Toplice

 

OSNOVNA ŠKOLA VLADIMIR BOSNAR

STUBIČKE TOPLICE

Strmečka cesta 5 a

Stubičke Toplice, 23. rujna 2022.

OBAVIJEST RODITELJIMA UČENIKA

- IZDAVANJE POTVRDA O STATUSU ŠKOLOVANJA UČENIKA-

 Poštovani roditelji,

obavještavam vas da potvrde o statusu školovanja učenika, vašeg djeteta  možete od ovog tjedna preuzeti u elektroničkom obliku iz aplikacije e-Dnevnik na portalu e-Građani.

Prijavite se u e-Dnevnik korisničkim podacima vašeg djeteta i u desnom gornjem uglu pored imena i prezimena djeteta kliknete na vodoravne crtice. Otvorit će vam se padajući izbornik i možete odabrati ispis potvrda.        

Odaberite svrhu potvrde i kliknite generiraj potvrde.

Potvrde su elektronički potpisane i zamjenjuju u potpunosti potvrde iz škole u svim pravnim poslovima.

 (Zakon o provedbi Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ; Narodne novine broj 62/17.)

 S poštovanjem,

 

                                                                                                                                                                                   Ravnateljica škole:

                                                                                                                                                                          Brigitte Gmaz, mag.prim.educ.v.r.

 
 
 

SAVJETI ZA RODITELJE POVODOM TRAGIČNIH DOGAĐANJA U BEOGRADU

Dragi roditelji,

prošlog tjedna bili smo svjedoci tragičnih događaja, koji izazivaju u svima nama šok, nevjericu, ljutnju, zabrinutost i tugu. Sadržaje koje ste pratili vi, odrasli, pratila su i vaša djeca. Možda su vas zasipali pitanjima ili pak nisu uopće imali potrebu prokomentirati s vama što su vidjeli i čuli u medijima?!? U njihovim se glavicama roje različite misli i pitanja: Kako je taj dječak to mogao učiniti? Ili A što ako se to dogodi i u mojoj školi? Sve navedeno, normalne su reakcije djece, no postavlja se pitanje kako im mi kao odrasli u toj njihovoj zabrinutosti možemo pomoći.

Djeci treba objasniti kako mediji izvještavaju o tragičnim događajima i reći im da senzacionalistički izvještaji, razni video uradci mogu biti vrlo štetni za sve nas i dodatno nas uznemiriti. Zbog toga bi trebalo ograničiti informiranje o takvoj vrsti vijesti.

Također, važno je pronaći vremena i saslušati dijete kada želi s vama podijeliti svoje brige, neovisno o vrsti istih(školski uspjeh, zaljubljenost, vršnjački odnosi ili nešto drugo). Njihove su brige njima jednako velike kao i one nas odraslih. 

Svojoj djeci budite oslonac i podrška, jer kad vide kako se vi nosite sa svakodnevnim brigama i zahtjevima, naučit će od vas isto. Kada vide kako se vi smijete i znate biti sretni, tada će i oni slijediti vaše savjete i učiti biti upravo takvi.

Ukoliko se radi o introvertiranom djetetu, razgovor započnite vi, ohrabrite ga da s vama podijeli svoje viđenje događaja oko sebe. Pratite reakcije djeteta, ponaša li se kao i inače ili je neobično uznemireno ili povučeno.

Potičite ga na pozitivno razmišljanje, redovito izvršavanje svakodnevnih aktivnosti, budite iskreni prema djetetu i budite tu za svoje dijete.

Djeci uvijek možemo pružiti utjehu i podršku, ovisno o dobi, vrsti traume koju su doživjela i načinu na koji se njegova obitelj nosi s istom. Tako će nekome biti dovoljan zagrljaj, a nekome razgovor.

No, ako nakon svega i dalje primjećujete neuobičajeno ponašanje svog djeteta, budite slobodni potražiti pomoć stručne službe škole ili drugih stručnjaka, kako biste pomogli djetetu da se lakše nosi sa nastalom situacijom.

Tekst: Dubravka Coha Seničić, edukacijski rehabilitator (9. 5. 2023.)


Kutak za roditelje

POČETAK NOVE ŠKOLSKE GODINE

 

Kako bi početak nove školske godine bio što lakši, i našim učenicima i njihovim roditeljima, donosimo nekoliko korisnih savjeta.

     Nakon nekoliko mjeseci odmora vrlo je vjerojatno da djeca povratak u još jednu nastavnu godinu doživljavaju kao nešto posve novo. Zato je iznimno važno prije početka školske godine uspostaviti dobru rutinu kako bi najmlađi bez dodatnog pritiska započeli školsku godinu. 

     Svaki novi razred predstavlja novi izazov za školarca, a kako biste što bolje pripremili dijete za početak školske godine, veoma je korisno da ga uključite u pripreme te da razgovarate s njim:

1. Razgovarajte s djetetom o školi, o školskom programu, o školskim prijateljima koje će susresti nakon ljetne pauze, o njegovim očekivanjima i prenesite mu pozitivan stav o novom početku školske godine.
2. Zajedno kupujte knjige, birajte bilježnice i ostali školski pribor.
3. Odlučite sa školarcem koje izvanškolske aktivnosti želi pohađati, s time da pazite da ne pretjerate u rasporedu.  Pokušajte zajedno planirati i organizirati vrijeme koje dolazi.
4. Potaknite dijete na čitanje. Sigurno se nakon dugog ljeta teško naviknuti na dugo sjedenje i čitanje knjiga. Postepeno odvojite najmanje sat vremena u popodnevnim satima za čitanje i ponavljanje gradiva iz prošle godine. Iako djeca vrlo lako pamte, isto tako brzo zaboravljaju. 
5. Ustanovite vrijeme obroka. Uravnotežena prehrana znatno utječe na razvoj djece, stoga djetetu moramo dati dovoljno kvalitetne i raznovrsne hrane koja će mu pomoći u pravilnom razvoju. Poznato je kako je za vrijeme ljetnog odmora vrijeme obroka fleksibilnije u odnosu na zimsko razdoblje, naročito doručak i ručak koji se na odmoru uvijek pomaknu. Upravo zato potrebno je postepeno ustanoviti vrijeme obroka. Tako ćete pomoći školarcima da se što lakše vrate u rutinu te da budu spremni na brojne i zahtjevne školske obaveze.

 

 

USKRS

Uskrs je najveći i najvažniji kršćanski blagdan, ali o njemu se ne govori tako puno kao o Božiću. Zato neke zanimljivosti o njemu niti ne znamo. Pročitajte sljedećih nekoliko redaka, pogledajte fotografije i saznajte neke zanimljivosti o ovome blagdanu.

Tjedan prije Uskrsa naziva se Velikim tjednom. Taj tjedan je vrhunac korizme kroz koju se kršćani pripremaju za proslavu svoga najvećega blagdana – Uskrsa. Korizma traje 40 dana, a obilježena je mirovanjem, tišinom, kajanjem.

Ja se kajem, Bože mili,

Od svakoga grijeha svoga.

Moje srce gorko cvili,

Jer uvrijedih tebe Boga.

Ovi stihovi pjevaju se tijekom korizme u gotovo svakoj crkvi, a odraz su korizmene atmosfere. Ta obilježja vidljiva su u životu naroda po tome što se u to vrijeme ne održavaju nikakva veća slavlja.

U današnje vrijeme to nije u velikoj mjeri izraženo, ali u vrijeme naših baka i djedova nije bilo većih javnih okupljanja u vrijeme korizme. Naravno, to nije vrijeme u kojemu i život staje pa su se ljudi okupljali u svojim kućama na raznim prelima, sijelima, divanima, čijalima. To su bili oblici društvenoga života u kojima su ljudi, pogotovo mladi, dobivali priliku družiti se, komunicirati. Posebno su zanimljive u korizmeno vrijeme različite igre kojih se nisu igrala samo djeca nego i mladi.

Veliki tjedan započinje Cvjetnicom, Nedjeljom muke Gospodnje, kada se slavi Isusov slavni ulazak u Jeruzalem. Tada se u crkvu nose grančice na posvetu, a u narodu se na tu nedjelju, iako je u korizmi, oblačilo svečano, veselo ruho, što je bilo u kontrastu prema čitavoj korizmi tijekom koje se nosilo siromašnije ruho, zagasitih boja (najčešće bijelo, crno, smeđe ili tamno modro)

Bojanje jaja, pisanice

Tjedan u kojemu se trenutno nalazimo jest upravo spomenuti Veliki tjedan. Naziva se velikim jer se tijekom njega intenzivno sjeća i proživljava Isusova muka, smrt i uskrsnuće. Obredi Velikoga tjedna počinju na Veliki četvrtak kada se obilježava dan posljednje večere. Već tada počinju i intenzivne pripreme za slavljenje Uskrsa pa se neizostavno bojaju jaja.

Košarice s pisanicama

Uskrs i pisanica

Jeste li se ikada zapitali kakva je veza Uskrsa i jajeta, pisanice? Simbolika jajeta kao izvora života poznata je u mnogim mitologijama i kod gotovo svih naroda. Ne zna se mnogo o tome kako i kada se pojavio običaj bojenja jaja, ali je sigurno da ima korijene u vrlo dalekoj povijesti jer nam o tome svjedoče nalazi iz prethistorijskih grobnica. Obojena jaja su pronađena i u slavenskim, avarskim i germanskim grobovima. Naziv pisanica raširen je kod gotovo svih slavenskih naroda što znači da ima svoju pretkršćansku tradiciju, tj. da potječe još iz vremena kada su svi Slaveni živjeli kao jedan narod.

Uskrsni zec

Ne može se točno utvrditi kada i zašto se pojavila figura zeca u hrvatskoj tradiciji. Kao mjerilo se mogu uzeti neki podaci s početka 20. stoljeća koji ne spominju zeca koji za Uskrs daruje djecu šarenim jajima.

No, u drugoj polovici 18. stoljeća u Srednjoj Europi spominje se upravo taj zec koji skriva jaja, najčešće u travu, a djeca ih onda s uzbuđenjem traže. Tijekom 19. stoljeća postala je popularna tradicija zeca koji nosi darove, a u 20. stoljeću to je postao nezaobilazni znak Uskrsa i uskrsnog darivanja.

Prvi pokušaji tumačenja zeca usmjereni su prema njegovoj ulozi pratitelja germanske božice proljeća Ostare, te kao simbola plodnosti. Neke druge teorije pak, kažu da je pojava zeca element mitologije svakidašnjice te da ga ne treba posebno tumačiti.

U svakom slučaju, može se pretpostaviti da je lik zeca u uskrsnim običajima, kao i običaj da zec donosi darove, prenesen k nama iz srednje Europe i to u fazi kada se on kao pojava već ustalio i istisnuo dotadašnje likove koji su darivali djecu za Uskrs (kokoš, pijetao, lastavica, kukavica). U Hrvatskoj seoskoj tradiciji zec se ne može pronaći do kraja prve polovice 20. stoljeća.

 

 

Vrijeme blagdana i darivanje djece
Vrijeme je blagdana. Sv. Nikola, sv. Luca, Božić....umjesto dana kada ćete više vremena posvetiti jedni drugima i uživati u obiteljskom druženju, danas se sve vrti oko poklona! Postoji li način da se vratite pravom blagdanskom duhu i da iskoristite još neka veselja ovog dijela godine, osim medijima nametnutog trenutka otvaranja poklona? Činjenica je da su božićni blagdani rijetka prigoda koja ima svoj smisao i svoju tradiciju. Sve dok darivanje ostaje u okvirima obitelji i zdravog razuma - dobro je.
Morate priznati da prosinac zaista jest čudesno doba. Većina ljudi uživa u tom posebnom, prazničkom ugođaju- grad je okićen, kolači mirišu na svakom uglu, svi su nekako bolje volje. Naravno, djeca u svemu tome najviše uživaju! U zraku je nekakav osjećaj uzbuđenja, iščekivanja, a posebnu radost donosi im i to što nema škole. Ali kako to posebno vrijeme iskoristiti za povezivanje unutar obitelji?


Razvijanje obiteljske tradicije
Blagdani su zapravo idealno vrijeme za razvijanje obiteljske tradicije, određenih obiteljskih rituala koje će vaše dijete pamtiti kao posebne kada odraste, a pomoću kojih može naučiti kako cijeniti male, ali posebne trenutke u životu. Sve ono što budete radili kao obitelj pružit će vašem djetetu osjećaj da je voljeno, da je dio posebne zajednice u kojoj vladaju topli odnosi, a takvo nešto značit će mu sigurno mnogo više od najskupljeg poklona. Pa, kako se razvija obiteljska tradicija?
• uvedite obiteljske rituale
Zajedničko kićenje bora, kuće i/ili vrta, zajednička izrada i pisanje čestitki, zajednička izrada poklona, pravljenje kolača, postavljanje stola i molitva za božićni ručak- zapravo je bezbroj primjera obiteljskih rituala. Ono što će ih učiniti ritualima je ponavljanje tih određenih aktivnosti svake godine, tako da postanu tradicija. Ako ih do sada niste imali- možda je vrijeme da ih uvedete... Rituali i obiteljski običaji, kako svakodnevni tako i oni posebno vezani uz blagdane, stvaraju veći osjećaj sigurnosti i ugode u životu djeteta, što sve pozitivno utječe na njegov razvoj u samopouzdanu, prilagođenu i zrelu odraslu osobu.
• pričajte djeci kako ste vi provodili blagdane
Ponekad se čitav taj blagdanski period svede na rad i trku- treba srediti kuću jer će doći gosti, treba skuhati brdo hrane, a onda sve opet treba dovesti u red. Naravno da nećete zapostaviti širu obitelj i prijatelje, ali pronađite vremena za razgovor sa svojom djecom- pričajte im kako je to bilo dok ste vi bili mali, što je vas veselilo i kako su izgledali vaši blagdani. Poželjno je da u te aktivnosti uključite i djedove i bake. Priča o prošlosti daje djetetu osjećaj uključenosti i širi njegov unutarnji, osjećajni svijet.
• uključite dijete u što više zajedničkih aktivnosti
Neka dijete što više toga obavlja sa vama u blagdanskim danima. S jedne strane će biti korisno, čime ga učite odgovornosti, a s druge strane imate priliku pričati o nečemu drugom osim o školi, možete ga pohvaliti zbog nečega drugog osim ocjena, i razvijati njegovu samostalnost i samopouzdanje.
• i odmorite se od škole
Iskoristite ovo vrijeme da se i vi i dijete odmorite od škole! Nemojte pričati o školi, o obvezama, o ocjenama ni o uspjehu.... Iskoristite ovo vrijeme za druženje sa svojim djetetom.

A DAROVI???

Darivanje svakako predstavlja važan dio blagdana i nećete proći bez toga. Kroz proces darivanja djeca imaju priliku za ispunjenje nekih od svojih velikih želja, ali ono ih također može naučiti da razmisle o tome što može razveseliti druge ljude i o tome što je važno ljudima do kojih im je stalo. Veselje dragih ljudi prilikom otvaranja poklona u koje je dijete uložilo svoj trud mu svakako može učiniti blagdane još radosnijim i vrjednijim. Dakle, darivat ćete svoje dijete, ali neka i ono dariva ljude u svojoj okolini, koliko god ti darovi mali i simbolični bili. Nemojte da pokloni budu centar blagdanskih zbivanja u vašem domu!

 

Kako darivati dijete?
Darivanje za dječje rođendane, blagdane ili neku drugu prigodu često zna izbjeći kontroli. Sama definicija poklona govori da se ne radi samo o materijalnom poklanjanju, već je ono simbol naklonosti, ljubavi, simpatije prema osobi koju darujemo i to trebate naučiti svoje dijete. Poklonom treba pokazati da nam je do nekoga stalo i da na njega mislimo. Par savjeta:
• ne moraju se svi pokloni kupovati u trgovinama ili trgovačkim centrima
Ne vucite djecu po trgovačkim centrima u bjesomučno kupovanje. Bunimo se na materijalizam i na besparicu, a onda djeci šaljemo krivu poruku. Naučite svoju djecu kako da u svoje darivanje unesu pravu vrijednost i osjećaje. Neka vaša djeca sama izrade poklone: crtež, kolaž, figure iz plastelina. Nemojte zaboraviti na poklon najveće vrijednosti- poklon s kojim se obvezujemo da ćemo darovanome pokloniti svoje vrijeme. Zašto ne bi ovu godinu izradili posebni "bon" za baku i djeda, koji bi željeli naučiti raditi s računalom ili trebaju pomoć kod svakodnevnih poslova. Poklonite im npr. 10 sati učenja rada s računalom ili 5 sati pranja automobila. Dječja pažnja i posvećeno vrijeme će sigurno jako razveseliti baku i djeda. A možda i vas?
• ne obasipajte ih ogromnom količinom darova
Djecu se ne bi trebalo obasipati darovima jer će s vremenom izgubiti osjećaj zahvalnosti. Pažnja se može iskazati i sasvim malim stvarima! Prečesto i preveliko darivanje vodi do ravnodušnosti i površnosti, do nezadovoljstva i zahtjeva koje je teško ispunjavati, a neće pridonijeti stvaranju osjećaja bliskosti i pozitivnih emocija.
• pazite da darovi budu primjereni
Potrudite se da dijete ne očekuje skupe igračke s TV-reklama. Djeci treba objasniti zbog čega takve želje ni u kojem slučaju ne mogu biti ispunjene. Osim toga, djeca će se zasigurno više radovati dobiju li nekoliko pomno odabranih manjih i jeftinijih igračaka nego samo jednu veću i skuplju. Potrudite se da se ispod božićnog drvca uvijek nađe i neka od društvenih igara kojima se u vrijeme blagdana može zabavljati cijela obitelj. Strogo pak izbjegavajte opasne igračke kojima dijete može nauditi sebi i drugima, kao i sve one koje simuliraju bilo kakvo nasilje. Nemojte biti ni prepraktični, ako ćete već iskoristiti Božić da mu kupite novu pidžamu, svakako ubacite i nešto slatkiša ili kakvu igračkicu u takav poklon.

 

I za kraj....
Ne zaboravite da su vaša djeca uče gledajući vas, odnosno da djeca imitiraju roditeljsko ponašanje, te sustav vrijednosti i razmišljanja. Pokažite svojoj djeci vlastitim primjerom da blagdani mogu biti ispunjavajuće i radosno doba godine, a ne stresan i iscrpljujući maraton po trgovačkim centrima. Od njihovog ranog djetinjstva naglašavajte da nije bitno dobiti hrpe poklona, već davati i primati od srca. Ranim uvođenjem tradicija koje naglašavaju pravo značenje blagdana, možete pomoći u oblikovanju načina na koji dijete gleda na blagdansko razdoblje i pobrinuti se da taj period iskoristite za povezivanje i uživanje u zajedničkom druženju.

SRETAN BOŽIĆ I NOVA GODINA!!!





Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Lumen

Školski list ''MAKSIĆ''

e-Dnevnik

    

Popis udžbenika
Natjecanja
UPISI U SREDNJE ŠKOLE
Brini o sebi - budi dobro - proŽivi Covid
 

Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s bolesti COVID-19 u pedagoškoj/školskoj godini 2021./2022.

 

Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavljuje dokument Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s bolesti COVID-19 u pedagoškoj/školskoj godini 2021./2022. u kojemu se predlažu modeli i nude preporuke za odgojno-obrazovni rad i izvođenje nastave u dječjim vrtićima i školama.

 

Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije bolesti COVID-19 vezano uz rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2021./2022. (26/08/2021)

Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s bolesti COVID-19 Pedagoška/školska godina 2021./2022.

UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19 VEZANO UZ RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA, OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U ŠKOLSKOJ GODINI 2021./2022. 

UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19 VEZANO UZ RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA, OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U ŠKOLSKOJ GODINI 2021./2022

 

 

PODRŠKA UČENICIMA

 

Obavještavamo učenike i roditelje da se  javljaju pedagogu isključivo putem maila 

osvbosnar.pedagog@gmail.com 

ukoliko ćete imati kakvih poteškoća sa korištenjem tableta ili virtulanih učionica. 

 

1. Radionica s učenicima Što radim kad mi je teško?

 
 
VIRTUALNI RAZREDI

Za sve poteškoće možete se obratiti pedagogu na: osvbosnar.pedagog@gmail.com

Audio slikovnica

SMJERNICE MZO-a
Preventivno o koroni
Vremenik
Internet vozačka dozvola
Klikom na on-line katalog naše knjižnice dobivate uvid u dostupnost željenog naslova!
Korisni linkovi

CMS za škole logo
Osnovna škola Stubičke Toplice / , Stubičke Toplice / os-stubicke-toplice.skole.hr / ured@os-stubicke-toplice.skole.hr
preskoči na navigaciju