Početkom lipnja učenicima 5. a, 5. b i 6. a razreda u posjet je došao speleolog i volonter inicijative „Čisto podzemlje“. Prezentirao je problematiku bacanja otpada u krško podzemlje. Učenici su uočili izravnu poveznicu 900 zagađenih špilja i jama koje ugrožavaju našu podzemnu faunu sa zalihama pitke vode.
Edukacija djece i mladih dio je plana i programa inicijative (Ponos Hrvatske) koja od 2015. provodi brojne akcije čišćenja speleoloških objekata te je za svoj rad višestruko i međunarodno nagrađivana.
U nastavku pročitajte izvješće Ene Marošević, članice izvannastavne skupine Novinari.
U utorak, 4. 6., u školu nam je došao speleolog da nam ispriča o svojem poslu i kako izgleda istraživanje spilja i jama. Pokazivao nam je svoju opremu, govorio o raznim životinjama koje žive u spiljama, o svemu i svačemu što pronalaze u njima. Najviše me iznenadilo koliko je spilja zapravo zagađeno. Pokazao nam je razne fotografije i kartu na kojoj su bile označene spilje koje su bile zagađene. Također nam je pokazao kako volonteri okupljeni u inicijativi „Čisto podzemlje“ čiste spilje i razno smeće te stvari koje su pronašli u njima.
Najzabavniji dio bio mi je na igralištu kad nam je s užadi zorno prikazao kako se speleolozi spuštaju i penju u spiljama.
Ena Marošević, 6. a, članica skupine Novinari