Na završnici projekta Kajkaš KAJ?

by | lip 17, 2024 | Naslovnica

Kao završetak osmomjesečnog projekta sudjelovali smo na završnom događanju projekta Kajkaš KAJ? udruge Kajkajviana u donjostubičkoj Fellerovoj zgradi.

Na završnom događanju u ponedjeljak, 10. 6. 2024., organizatori i voditelji projekta Ines Krušelj-Vidas i Andrija Jurki zahvalili su uključenim djelatnicama i vodstvu partnerskih škola, nagradili mudre i šaljive učeničke radove pristigle na natječaj. Tu ćemo s ponosom  istaknuti predan rad naših učiteljica Martine Drempetić i Romine Gorički Mihaljinec koje su na svečanost dovele učenike čiji su kreativni uratci po kategorijama nagrađeni – Tia Županić i Matija Erdelja. Prvašići su istraživali i oslikavali kajkavske poslovice. Stariji učenici u predmetnoj nastavi bavili su se šaljivim kajkavskim video formama. Slatke pakete dobila je INA Dramske igre i vježbe (Manuela Klenkar, Alma Beljak, Sebastian Gajski, Doris Matošević, Una Vlahović, Leona Halapir) koja je u pratnji voditeljice, knjižničarke Blanke Doko, izvela scensku igru na kajkavskom „Moja baka je zmaj – KAJ“ prema romanu Melite Rundek. Podršku su pružili ponosna ravnateljica Brigitte Gmaz i načelnik Općine Stubičke Toplice Josip Beljak.

Predstavljeni su rezultati istraživanja o uporabi kajkavskog. Cilj projekta jest očuvanje kajkavskog jezika odgojno-obrazovnim radom u osnovnim školama i mi smo to kao jedna od pet škola (OŠ Donja Stubica, OŠ Marija Bistrica, OŠ Matije Gupca Gornja Stubica, OŠ Oroslavje te OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice) prepoznali kao dobru priliku za naše učenike.

Pod pokroviteljstvom MZO kroz projekt je održan metodičko-znanstveni okrugli stol, operativni sastanak partnera na projektu; u partnerskim školama održano je pet promocija “Priče o jednom Kaju”, znanstvene slikovnice o kajkavskom književnom jeziku s dr. sc. Bojanom Schubert (u našoj školi proveli smo dodatne zadatke i kviz kako bi učenici što više informacija zapamtili); 11 učiteljica izvelo je 50 kvalitetnih edukativnih aktivnosti u partnerskim školama; provedeno je istraživanje o uporabi kajkavskog narječja u 5 škola, odnosno 18 razrednih odjeljenja – sudjelovalo je 272 učenika od 1. do 8. razreda.

Projekt se od iduće godine nastavlja u zainteresiranim školama, a nama je bilo izuzetno drago biti dio važne kajkavske priče. Hvala Kajkaviani!

 

Skip to content