Domaćinstvo Programu prometne kulture

Autor: Blanka Doko, 11. 4. 2024.

U četvrtak 11. travnja pružili smo domaćinstvo Programu prometne kulture pa su učenike drugih razreda iz škola u Donjoj Stubici i Oroslavju na sportskom igralištu dočekali mobilni poligon, vatrogasna i policijska kola te ekipa Crvenog križa. Uz ravnateljicu Brigitte Gmaz goste je pozdravio načelnik Josip Beljak. Šećer na kraju, naši učenici 2. a, uz učiteljicu Davorku Maček nisu skrivali oduševljenje pri držanju crijeva s vodom, sjedenju u vatrogasnim kolima, vožnji automobila po poligonu posloženom prema stvarnim uvjetima na prometnicama. Zbrinjavanje zamišljenih povreda navelo ih je na razmišljanje i razgovor o tome zašto sigurnost uvijek mora biti na prvome mjestu. Posebno nam je bilo drago promatrati naše starije učenike, Matiju Ferenčaka i Leona Zrinskog, u ulozi prometnih asistenata.

Nakon odslušanog teorijskog dijela (u trajanju od 45 minuta, učenici su kroz interaktivno predavanje učili o sigurnom ponašanju u cestovnom prometu ) u praktičnom dijelu edukacije imali su priliku na prometnom poligonu (simulaciji stvarnog prometa) samostalno upravljati vozilima za obuku na električni pogon te iz perspektive vozača uočiti sve opasnosti cestovnog prometa.

Na praktičnom dijelu programa pod budnim okom naših iskusnih instruktora u pravim mini električnim automobilima imali su priliku da stisnu gas i okušaju se u ulozi vozača, dožive prometne znakove, semafore, pješačke prijelaze i sva ostala prometna obilježja tj. da na jedinstven način uče o sigurnosti u prometu.

Program prometne kulture za najmlađe edukacijski je koncept za djecu nižeg osnovnoškolskog uzrasta koji obuhvaća teme prometa, prve pomoći, zaštite od požara i minsko-eksplozivnih sredstava. Program provode tvrtka Mini Auti i MUP-RH u suradnji s partnerima HCK, HVZ te HCR. Cilj programa je razvijanje dječje svijesti o opasnostima koje proizlaze iz cestovnog prometa i svakodnevnog života. Program se provodi u nekoliko posebno osmišljenih i tematski vezanih radionica prilagođenih dječjem uzrastu. (www.jumicar.net)