Radionica o sortiranju otpada u 4. razredu

Autor: Blanka Doko, 20. 2. 2012.

U sklopu međunarodnog projekta REMEDISANUS učenici  4. razreda sudjelovali su u edukativnim radionicama o sortiranju otpada. U posjet im je došla i televizijska kamera.

Prošli je četvrtak u učionici 4.razreda bilo dinamično i veselo. Djelatnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko- zagorske županije održali su radionicu u trajanju od dva školska sata. Četvrtaši su pogledali prezentaciju i crtić s edukativnom eko-porukom.

Ispunjavali su kviz, a u kreativnim radionicama kroz grupni rad izradili eko-plakat te ukrašavanjem plastičnim čašicama i kanticama dali novo lice i uporabnu vrijednost. Sve je završilo dinamičnim natjecanjem u sortiranju otpadnog materijala, a svaki je učenik dobio prigodni dar. Radionicu su pratile i kamere HRT-a, a prilog je prikazan istog dana u emisiji „Županijska panorama“ 2. programa.

O projektu:

Krapinsko-zagorska županija zajedno s hrvatskim i slovenskim partnerima u okviru Operativnog programa za prekograničnu suradnju IPA SI-HR 2007-2013 provodi projekt „Poboljšanje kvalitete života stanovnika i očuvanje bioraznolikosti kroz sanaciju i remedijaciju onečišćenih lokaliteta“ pod akronimom REMEDISANUS, koji je sufinanciran kao instrument pretpristupne pomoći od strane Europske unije.

Cilj ovog projekta je zaštita prekograničnog područja kroz sanaciju divljih deponija uz podizanje svijest lokalnog stanovništva o zaštiti okoliša, kako bi se smanjili ekološki rizici i postojeće zagađenje.

U sklopu projekta REMEDISANUS definirane su aktivnosti koje projektni partneri moraju izvršiti, a jedna od njih je i provođenje radionica u osnovnim školama Krapinsko-zagorske županije sa ciljem obuke učenika o mogućnostima ponovne uporabe otpadnih materijala odnosno sortiranju otpada. Pri tome se Županija opredijelila na održavanje radionica u četvrtim razredima u sklopu nastavnog programa prirode.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko zagorske županije uključena je u navedeni projekt kroz održavanje edukativnih radionica za učenike u 20 osnovnih škola. Stručna služba Ustanove osmislila je dvosatne radionice.