13. državni Robokup u Stubičkim Toplicama

Autor: Blanka Doko, 27. 1. 2020.

Naša škola i Općina Stubičke Toplice drugu su godinu zaredom domaćini državnog natjecanja u robotici, u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza i Hrvatske zajednice tehničke kulture. Od 24. do 26. siječnja, u Hotelu Matija Gubec, 13. Robokup okupio je 21 ekipu iz 11 županija djece vrtićke dobi pa do 8. razreda.  Učenici Jakov Frgec i Gabrijel Mlinarić predstavljali su ekipu naše škole uz mentorstvo pedagoga Gorana Jenića. Čestitamo!

Kod otvorenja manifestacije, uz nastup Lutkarske skupine učiteljice Davorke Maček, ravnateljica Brigitte Gmaz pohvalila je sve veći broj djece sudionika te suradnju s organizatorima putem radionica na satovima tehničke kulture i u slobodno vrijeme za djecu.

Načelnik Josip Beljak istaknuo je ponos radi domaćinstva tehnološke manifestacije i turističku vrijednost putem promocije Stubičkih Toplica.

Važnost manifestacije potvrdio je i predsjednik Hrvatske zajednice tehničke klulture Damir Tomić, ističući kako je 21. stoljeće, stoljeće robotike, koje neminovno mijenja stvari oko nas.

Otvorenju Robokupa prisustvovao je i župan Željko Kolar, koji je govorio o važnosti robotike u današnje vrijeme. – Nema razloga da Hrvatska ne bude zemlja koja će biti napredna u robotici, imamo sjajne stručnjake, fakultete, no treba postojati volja i osigurana sredstva. Mi u Krapinsko – zagorskoj županiji odlučili smo se na dva velika projekta. Jedan je Centar za robotiku koji ćemo otvoriti u travnju ili svibnju u poduzetničkom inkubatoru u Krapini, srednja škola bit će nositelj i surađivati s jednom japanskom firmom specijaliziranom za robotiku. Napravit ćemo jednu veću radionicu gdje će naši mali i srednji poduzetnici neke same postupke unutar svojih proizvodnih ciklusa moći raditi tim robotičkim rukama ili drugoj vrsti usluge koju mogu roboti pružiti. Drugi je projekt Znanstveno - edukacijski zabavni centar koji od svih zemalja u EU nema jedino Hrvatska, stoga smo otkupili dvorac u Stubičkom Golubovcu gdje ćemo napraviti takav centar, a u njemu ćemo također imati jedan mali centar za robotiku. Na taj način pokušavamo pozicionirati našu županiju kao županiju budućnosti – naglasio je župan Kolar, poželjevši puno zabave i uspjeha učenicima u prezentiranju njihovih dostignuća.

Natjecanje Robokup je obuhvatilo izradu strujnih krugova na eksperimentalnoj pločici, programiranje mikroupravljačkog sučelja te programiranje i ugađanje unaprijed izrađene robotske konstrukcije.

Izvor: https://www.zagorje.com/clanak/stubicke-toplice/13-robokup-osnovnoskolci-iz-cijele-hrvatske-u-stubickim-toplicama-odmjeravaju-znanje-u-rob (pristupljeno 27. 1. 2020.)