Smijali smo se u zadnjim redovima

Autor: Danijela Sinković, 27. 3. 2012.

Učenici sedmih i osmih razreda imali su čast i priliku, zahvaljujući profesorici hrvatskog jezika Tatjani Benko koja je bila glavni inicijator, pogledati izvrsnu predstavu u kazalištu Komedija. Nasmijali smo se do suza, neki samo glumcima predstave, a drugi i gledateljima koji nisu mogli zaustaviti smijeh i reakcije što je izazvalo dodatne salve smijeha čitavoj publici..

U četvrtak, 22. ožujka, tamo negdje oko šest sati, skupila se grupica učenika sedmih i osmih razreda ispred naše osnovne škole. Svi s istim ciljem. -Pogledati izvrsnu predstavu!

Da grupica veselih učenika ne bude puno veselija od ostalih posjetitelja, i time njima kvari veselje, s njima su na put prema Zagrebu krenule jedinice 'zakona', odnosno nastavnice i ravnateljica.

Nešto iza sedam sati obasjani svjetlima katedrale, iz autobusa su poispadala vesela i nasmijana lica učenika, spremnih na zabavu. Pratnja u tom trenutku nije znala hoće li zabave biti za sve, no predstava je odradila svoje. Od trenutka kada smo svi zajedno uzbuđeno pronašli svoje mjesto na balkonu kina Komedija do prve pauze, učenici su bili potpuno osvojeni ugođajem koji su stvorili izvrsni glumci i posla za red i zakon nije bilo.

Kao vodeći među njima, oživivši istoimenog književnog junaka, pisca Jaroslava Hašeka, Švejk tj. Vid Balog, odlično se uživio u ulogu 'premalo pametnog', ali životno inteligentnog vojaka, koji u nevolju dovodi čak i pse koji dođu u njegovu blizinu, potkrijepivši to srčanom kajkavštinom.

Predstava se u više navrata izvodi na mješavinama češko-hrvatskog, mađarsko-hrvatskog ili njemačko-hrvatskog što izaziva komiku neslućenih razmjera. Pa tako moramo spomenuti izvrsnu glumu Dražena Čučeka koji je nasmijao i kolege glumce svojom njemačkom dernjavom, pa poznati Milivoj Lulek ili Saša Buneta koji je utjelovio između ostaloga i vojnika obavještajca, te izvrsnu glumu Ronalda Žlabura, tajnog agenta, mogli bismo reći lokalnog dečka, kojeg su kao učenika poznavali i odgajali neki koji su upravo danas sjedili u publici.

Učenici su se nakon predstave, umorni, ali zadovoljni, vratili doma s obećanjem da će još koji puta svratiti. Mi smo to mogli samo potvrditi i zaključiti kako smo oduvijek znali da je češka scenska i literarna umjetnost puna humora iz života, no sada smo doznali da je hrvatska kazališna scena i bolja. Pogotovo kada ima ovakvu publiku.

Pogledajte galeriju