Županijska smotra za ljudska prava u našoj školi

Autor: Blanka Doko, 4. 4. 2012.

Učenici 3. razreda osmislili su projekt „Tradicijsko cvijeće u vrtu moje bake“ kojim su učenici Karlo Kucelj, Lara Križanac Skitanić, Anamarija Pilarić i Nika Bartolić predstavljali  našu školu na petoj županijskoj smotri projekata osnovnih i srednjih škola iz područja Nacionalnoga programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo koja je održana u petak, 30. ožujka, u našoj školi. Djecu su pripremale učiteljice B. Gmaz i M. Šaban.

Ove školske godine na smotri je prikazano 11 projekata: četiri projekta razredne i četiri  predmetne nastave te tri projekta srednjih škola. Sudjelovali su OŠ Ante Kovačića Zlatar RN: Eko za etno, OŠ Zlatar Bistrica RN: Turistički vodič Zlatar Bistrice, OŠ Stubičke Toplice RN: Tradicijsko cvijeće u vrtu moje bake, OŠ Đure Prejca, Desinić RN: Naša slikovnica – Rose and Jack, OŠ Sveti Križ Začretje PN: Čuvajmo prirodu, OŠ Antuna Mihanovića Klanjec PN: Vratimo Sutli njezine kupače, OŠ Stjepana Radića, Brestovec Orehovički PN: Kam da se pojde?, OŠ Lijepa Naša, Tuhelj PN: Uživajmo u različitosti, SŠ Konjščina: I mi to možemo, SŠ Oroslavje: Pravom na različitost iskorijenimo predrasude, ŠUDIGO, Zabok: Još smo uvijek željni znanja.

Nakon prezentacija projekata učenici i njihovi voditelji imali su priliku razgovarati s Dunjom Špoljar, zastupnicom u Hrvatskom saboru.

Predsjednica Županijskog povjerenstva smotre, Snježana Romić, naglasila je kako su prikazani projekti na prošlogodišnjim smotrama utjecali  na promjene kvalitete života i rada u školama i lokalnim zajednicama iz kojih su ponikli. Učenici su sustavno proučavali probleme  koje su smatrali važnima, dokumentirali su problem i tražili rješenje. Surađivali su s roditeljima, svim djelatnicima škole, strukturama lokalne vlasti i širom javnosti. Njihovi prijedlozi temeljili su se na zakonima i nailazili na potporu šire javnosti.

Radom na projektima učenici se usmjeravaju na razvoj kompetencija koje su bitne za život i rad u modernom društvu. To su: poduzetništvo, umijeće učenja, osobni i socijalni razvitak, informacijsko-komunikacijska tehnologija, zdravlje, sigurnost i zaštita okoliša i građanski odgoj.

Snježana Romić je zahvalila sudionicima, pohvalila ih i naglasila kako je iz godine u godinu primjetna sve veća kvaliteta projekata i njihova prezentacija. Kazala je kako će svi projekti biti  predloženi za državnu smotru koja će se održati  22. svibnja 2012. u zagrebačkoj Starogradskoj vijećnici.

Izvor: Brigitte Gmaz