Zeleni korak

Autor: Blanka Doko, 20. 4. 2012.

U skladu s kontinuiranim ekološkim nastojanjima u našoj školi, priključili smo se akciji Zeleni korak.

Slijedi detaljan opis akcije, uz napomenu da će naša škola na vrijeme informirati učenike gdje i kad da donesu prikupljeni papir i vrećice.

O akciji dm Zeleni korak

Zeleni korak akcija je prikupljanja starog papira i plastičnih vrećica u sklopu koje želimo potaknuti osnovne i srednje škole da se samoinicijativno prijave i aktivno sudjeluju u prikupljanju starog papira i PVC vrećica.

Predstavnici pet najuspješnijih škola bit će pozvani na dodjelu dm green city nagrada gdje će im biti uručeno

priznanje za ostvarena postignuća po pitanju očuvanja okoliša. Nagrađene škole dobit će i vrijednu donaciju – ugradnju uređaja „Krijesnica“ koji štedi više od 50% električne energije i osigurava prirodno i zdravo svjetlo punog sunčevog spektra. Uređaj se može ugraditi isključivo na fluoroscentne cijevi, a kupnju ovog hrvatskog proizvoda, za pet škola koje skupe najviše starog papira i vrećica u akciji, dm će osigurati od prodaje platnenih torbi u ožujku i travnju.

Za otkup papira i plastičnih vrećica po svim školama pobrinut će se UNIJAPAPIR d.d., a novac od prikupljenog papira i vrećica dobit će škole.

Na dodjeli dm green city nagrada predstavnicima pet najuspješnijih škola u akciji, PBZ Card će uručiti vaučere American Expressa za jednodnevni izlet u Hrvatskoj u organizaciji putničke agencije PBZ Carda.

Partneri ove vrijedne akcije su Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatska gospodarska komora, dm i PBZ Card.

O dm green city project

Dm green city project je inicijativa kojoj je ideja vodilja senzibilizirati širu javnost o ekološki osviještenom djelovanju. Njezin program sastavljen je od niza edukativno-zabavnih sadržaja, a ciljevi su senzibilizirati širu hrvatsku javnost po pitanju ekologije, aktivno uključiti građane i potaknuti ih na sudjelovanje s vlastitim idejama i prijedlozima za zaštitu okoliša, omogućiti i približiti javnosti ekološki osviješteno djelovanje te kontinuirano pomagati zajednici u ispunjenju njihovih eko programa.

Osnovni cilj projekta jest neprestano informirati i educirati javnost o raznim ekološkim temama, širiti programe i aktivirati stanovništvo iz raznih dijelova Hrvatske te predstaviti pojedince i kompanije koje su ekološki osviještene i koje svojim djelovanjem pomažu širenju ideje o važnosti ekološkog djelovanja i zaštite okoliša.

Od veljače do lipnja u sklopu dm green city projecta 2012. zamišljeno je nekoliko velikih inicijativa: dm zelena turneja, dm nagradna igra Dar prirodi, dar meni, dm green city modna revija, akcija Zeleni korak, obilježavanje Dana zaštite planeta Zemlja i Dana očuvanja okoliša, dm ženska utrka te dm green city dodjela nagrada.

Ovim putem pozivamo učenike Vaše škole da se aktivno uključe u dm green city akciju Zeleni korak – akciju prikupljanja starog papira i plastičnih vrećica po osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj s ciljem obilježavanja UN-ove Međunarodne godine energetske učinkovitosti, senzibiliziranja javnosti po pitanju očuvanja okoliša i upoznavanja s aktualnom problematikom na temu energetske učinkovitosti.