U Društvu književnika i u kazalištu

Autor: Blanka Doko, 24. 9. 2013.

Jučer su učenici 6.a, 8. a i 8. b razreda, u pratnji učiteljica Hrvatskog jezika i knjižničarke, posjetili Društvo hrvatskih književnika i kazalište Mala scena.

Na planirani susret s Hrvojem Hitrecom došli su Hrvoje Kovačević, u ulozi moderatora Male tribine HDK-a, Pajo Kanižaj i Josip Laća. Tako smo imali smo čast provesti posebnih sat vremena u društvu čak četiriju velikana hrvatske književnosti. Hrvoje Hitrec govorio je o važnosti hrvatske povijesti, prisjećao se detalja iz djetinjstva potvrđujući autobiografske elemente u svojim brojnim djelima. Nešto ozbiljniji osmaši malo su dublje doživjeli lik i djelo velikog književnika, ali su se šestaši posebno istaknuli u postavljanju pitanja.  Hrvoje Hitrec je zaključio da imamo „profesionalnog postavljača pitanja“. Izuzetno smo zahvalni na vremenu koje nam je posvetio i s nestrpljenjem očekujemo reprizu Smogovaca.

Socijalno angažirana predstava „Kamenje“, nastala po istinitom događaju, izazvala je u nama različite emocije, a i danas po hodnicima škole učenici razglabaju jesu li likovi krivi za ubojstvo ili nisu.

Izvješće učiteljice Danijele Sinković:

Učenici su na vrijeme stigli pred školu te su se nakon zadnjih uputa učiteljica i knjižničarke smjestili u autobus koji  je u predviđeno vrijeme krenuo prema Zagrebu. Po dolasku u Zagreb učenici su preko Kaptola i Dolca šetnjom stigli do Trga bana Josipa Jelačića gdje su razgledali prigodan sajam “100% zagorsko” te prošetali.

Uslijedio je odlazak u Klub hrvatskih književnika gdje nas je dočekao književnik Hrvoje Kovačević koji je voditelj Male tribine Društva hrvatskih književnika. Imali smo prilike družiti se s poznatim književnicima, osim Hrvoja Hitreca kojeg smo očekivali, pridružio nam se i književnik i pjesnik Pajo Kanižaj. Učenici su poslušali nešto više o povijesti Zagreba i samog književnika te postavljali pitanja o lektirnim djelima koja su čitali, a o kojima su željeli saznati informacije iz prve ruke.

Oko podneva smo krenuli prema kazalištu, usput smo kupili hranu i sokove te  se malo odmorili i produžili preko Ribnjaka do Medveščaka.  U  Malu scenu smo stigli nekoliko minuta prije 13 sati, smjestili se u gledalište i uživali u predstavi kojoj smo bili ekskluzivni gosti. Predstava 'Kamenje' posebno se dojmila učenike jer je svojom temom nasilja među mladima i interaktivnim igrama zaokupila punu pažnju. Desetak minuta iza 14 sati autobus nas je dočekao ispred kazališta i krenuo kroz grad prema Stubičkim Toplicama. Učenici su stigli pred školu oko 15:30 te su se zaputili svojim kućama.