Tipkajmo zajedno povezao učenike i umirovljenike

Autor: Danijela Sinković, 25. 3. 2014.

Školski projekt međugeneracijske solidarnosti povezao je sedmaše i osmaše s umirovljenicima Stubičkih Toplica. Ovaj tjedan završavaju besplatne informatičke radionice osnovnog korištenja računala.

Još je prošle godine na inicijativu knjižničarke Blanke Doko i učiteljice informatike Danijele Sinković počeo razvoj projekta pod naslovom „Tipkajmo zajedno“. Cilj je bio uključiti osobe treće životne dobi u život naše škole pruživši im besplatne informatičke radionice za početnike,  kako bismo unaprijedili i obogatili njihovu svakodnevicu u informatičkom okruženju i približili ih mlađim generacijama koje informacijsku tehnologiju ne koriste samo u poslu, već i kao oblik društvene interakcije.

Projekt je predložen lokalnoj samoupravi koja ga je ove godine podržala  te se u radionicu prijavilo dvadesetak zainteresiranih sugrađana.

Nakon rješavanja početnog upitnika osmišljeni su materijali i vježbe osnovnog korištenja računala, MS Worda, pretraživanja interneta te elektroničke pošte. Na prvom susretu 28.2. 2014. polaznike je s projektom upoznala ravnateljica Karmen Bračić Bunčec, a voditeljica radionice Danijela Sinković upoznala ih je  s terminima i načinom realizacije.  Formirane su  dvije grupe, zbog velikog interesa polaznika.

Nakon šest sati radioničke nastave polaznicima će se  dodijeliti priznanja, točno mjesec dana nakon  prvog susreta. Družili smo se i kao volonteri pomagali u informatičkom opismenjivanju naše sredine.

Gotovo 90% polaznika redovito je dolazilo na radionice, a učenici sedmih i osmih razreda iskreno su prihvatili pomoći u širenju znanja. U projektu su sudjelovali: Robert Pavalić, Luka Vlajčević, Leonarda Voloder, Ana Oremuš, Maša Brozović, Antonio Klanjčić, Marko Čajko, Karla Vrabec, Marko Dvornić, Lana Klarić te Dorotea Pavalić.

Mnogo truda i sati uloženo je pa rezultati nisu izostali. Premda polaznici imaju osjećaj kako je još puno znanja ostalo u našoj školi, lijepo je bilo vidjeti ukroćivanje miša i tipkovnice, prve uspješne pretrage interneta i poslane elektroničke poruke.

Nadamo se da će uz financijsku potporu projekt zaživjeti u naprednom i širem obliku. Umirovljenici su pokazali želju za znanjima, veliku volju i trud, koji valja nagraditi i podržati.