Izvješće s Klokana bez granica

Autor: Antonina Jadrešin, 4. 6. 2014.

Pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvjete i športa i Hrvatskog matematičkog društva, ove godine natjecanje Klokan bez granica je održano po šesnaesti put  u Hrvatskoj 27. ožujka u 12 i 30 minuta. S približno istim zadacima u isto vrijeme natjecalo se više od 7 000 000 učenika u 60 zemalja svijeta, što ovo natjecanje čini najvećim školskim natjecanjem u svijetu.

Iste zadatke  rješavali su  učenici  Armenije, Australije, Argentine, Belgije, Bjelorusije, Brazila, Bugarske, Cipra, Češke, Čilea, Ekvadora, Estonije, Finske, Francuske, Gane, Grčke, Gruzije, Hrvatske, Indonezije, Irana, Irske, Italije, Izraela, Južnoafričke Republike, Kanade,Kazahstana, Kirgistana, Kolumbije, Kosta Rike, Latvije ,Litve, Mađarske, Makedonije, Malezije, Meksika, Moldavije, Mongolije, Nizozemske, Njemčke, Norveške, Obale Bjelokosti, Pakistana, Paragvaja, Poljske, Portorike, Portugala, Rumunjske, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Slovačke, Slovenije, Srbije, Šoanjolske, pokrajine Katalonije, Švedske, Švicarske, Tunisa, Ukrajine, Velike Britanije i Venezuele.

U Hrvatskoj je natjecanje održano u 417 osnovnih i 82 srednje škole u svim županijama, a učenici su se natjecali podijeljeni u sedam kategorija:

PČELICE (II. razred OŠ - 6 336 učenika)

LEPTIRIĆI (III. razred OŠ - 5 955 učenika)

ECOLIERS (IV. i  V. razred OŠ - 8 521 učenika)

BENJAMINS (VI.  i  VII. razred OŠ – 6 264 učenika)

CADETS ( VIII. razred OŠ i I. razred SŠ- 3 263 učenika)

JUNIORS (II. i III. razred SŠ )

STUDENTS (IV. razred SŠ- 469 učenika)

Prilikom dolaska na natjecanje svaki je učenik dobio ''poklon za svakoga'', a 10% najbolje plasiranih učenika dobilo je i nagrade. Ove godine bodovni prag  najboljih 10% sudionika je:

''Pčelice''- 43.75 bodova,

''Leptiriće''- 42 boda,

'' Ecolier'' – 85.5 bodova,

''Benjamin''- 79.75 bodova,

''Cadet''- 80 bodova,

''Junior''- 63 boda,

''Student'' 65.25 bodova

Prema tome su podijeljene  3082 nagrade i oko 750 utješnih nagrada.

U našoj školi nagrađeni su slijedeći učenici:

PČELICE

1.       MARTIN HORVAT

2.       MARTIN ROŽMAN

3.       DORIAN LEVAK

LEPTIRIĆI

1.       JAKOV GMAZ

ECOLIER

1.       IVANA KOSMAT

Slijedeće godine natjecanje će biti održano 19. ožujka 2015. godine s početkom u 12 sati i 30 minuta.

Povjerenik za natjecanje:

Monika Grabušić