Općina Stubičke Toplice dobila Povelju za Naj akciju- Zagorski puran

Autor: Goran Jenić, 27. 11. 2014.

U ponedjeljak 24. studenoga u Starogradskoj vijećnici u Zagrebu održano je godišnje Savjetovanje akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece“ u organizaciji Središnjeg koordinacijskog odbora Akcije koju vode Savez društava Naša djeca Hrvatske i Hrvatsko društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju, uz pokroviteljstvo Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.

Na Savjetovanju su se okupili brojni predstavnici iz gradova i općina koji sudjeluju u Akciji te državnih, gradskih, općinskih tijela, ureda i ustanova koji podupiru Akciju, a sudjelovala su i djeca iz Dječjih foruma i Dječjih vijeća.

Sudionike je u ime Središnjeg koordinacijskog odbora pozdravila predsjednica Saveza DND-a Hrvatske Aida Salihagić Kadić, ispred Skupštine Grada Zagreba pozdravila je Jelena Pavičić-Vukičević, Valentina Otmačić iz Ureda UNICEF-a, Željko Turk, predsjednik Udruge gradova i gradonačelnik Zaprešića, Dubravka Marušić, načelnica Sektora za socijalnu politiku i politike za djecu, mlade i obitelj ispred Ministarstva socijalne politike i mladih, Ivana Milas Klarić, pravobraniteljica za djecu, a ispred Ureda Predsjednika, pokrovitelja ovog događanja, Zrinka Vrabec Mojzeš, savjetnica za društvene djelatnosti Predsjednika RH.

U ime djece sudionike Savjetovanja su pozdravili Karlo Škorić iz Dječjeg foruma Opatija i Anja Kolarić iz Dječjeg gradskog vijeća Grada Zaboka koji su ujedno i predstavnici djece u Vijeću za djecu kojim koordinira Ministarstvo socijalne politike i mladih. Istaknuli su važnost Konvencije UN-a o pravima djeteta i Akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece“ koji su uvelike poboljšali živote djece diljem Hrvatske i uključivanje i provođenje Akcije garancija je da će djeca u Hrvatskoj bolje živjeti. Svi su govornici još jednom potvrdili kako su djeca važna za budućnost našeg društva i koliko se ulaganje u djecu višestruko isplati.

Dodijeljene su već tradicionalne Pohvale i Povelje Gradovima i Općinama za Naj-akciju koja je provedena u lokalnim sredinama te je u značajnoj mjeri doprinijela pozitivnim promjenama u zajednici. Općina Stubičke Toplice dobila je Povelju za Akciju Zagorski puran koju je provela Osnovna škola Stubičke Toplice. Projekt su provodili učenici 1.a,1.b i 3.b  razreda s učiteljicama Brigittom Gmaz, Mirnom Domitrek Avirović i Monikom Barić. Svojim projektom žele osvijestiti djeci, roditeljima i starijima važnost očuvanja i širenje ugrožene domaće pasmine zagorskog purana, a samim time utjecati i na razvoj i jačanje poljoprivrede Krapinsko-zagorske županije. Isti projket učenici će predstaviti u Hrvatskom saboru početkom mjeseca prosinca. Iz Krapinsko-zagorske županije Povelje za Naj-akciju dobili su Grad Pregrada i Zabok, Općina Mače , a Pohvalu Općina Tuhelj.