Nagrada za „Trninu“

Autor: Blanka Doko, 19. 10. 2015.

I ove su godine naši učenici sudjelovali na županijskoj manifestaciji Dani kruha  - dani zahvalnosti za plodove zemlje u Loboru. S „Trninom“ smo osvojili nagradu za najuspješniji etnografski prikaz našeg zavičaja.

Uz pratnju mentorica Monike Barić i Anite Kobelščak učenice 3. razreda Ana Mišić i Margareta Frgec te Nika Kujundžić iz 4. razreda, u petak, 16. listopada, bile su dio ove prelijepe manifestacije  u Društvenom domu u Loboru. Ove je godine u manifestaciji, koja je ne samo izložbenog već i natjecateljskog karaktera, sudjelovalo osam osnovnih škola, dvije srednje škole te tri humanitarne udruge od kojih je svaka pokazala umješnost u tradicionalnim načinima proizvodnje kruha i kolača, ali i kreativnost i originalnost novih receptura.

Sudionike manifestacije, kao i druge goste koji su posjetili izložbu te pratili prigodan glazbeni i scenski program pozdravili su ravnatelj škole, načelnik Općine Lobor i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.

Još je jedan veliki događaj obilježio ovaj mjesec. Općina Stubičke Toplice bila je domaćin Svehrvatske smotre „Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje 2015.“ koja se održala 11. listopada, u hotelu "Matija Gubec".

Na ovogodišnjoj središnjoj svečanosti Dana kruha predstavile su se 44 međunarodne eko - škole. Iz Republike Hrvatske sudjelovala su 4 dječja vrtića, 22 osnovne škole, 6 srednjih škola te 1 učenički dom. Na Smotri je sudjelovalo 5 osnovnih i 2 srednje škole iz Bosne i Hercegovine te 3 osnovne i 1 srednja škola iz Vojvodine.

Ekološki smisao ovog projekta bio je, kroz izložbu plodova zemlje svih naših krajeva, ukazati na potrebu očuvanja biološke raznolikosti. Starinski načini pripreme kruha, izložba starih pribora i alata za pripremu kruha i obradu zemlje, imaju za cilj očuvanje naših običaja kao dio nacionalne kulturne baštine. Uz ekološku i kulturološku dimenziju, izložbom i štovanjem kruha kao simbola životne snage, iskazana je i važna duhovna dimenzija ovog projekta.

Organizator Svehrvatske smotre „Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje 2015.“ bila je Udruga „Lijepa Naša“, a generalni pokrovitelj Hrvatski Sabor.

(http://www.stubicketoplice.hr/content.asp?CategoryID=887&NewsID=16370&LanguageID=-1)