Učenici 2.b uspješni u STEM ligi

Autor: Blanka Doko, 9. 5. 2017.

Učiteljica 2.b razreda Natalija Stambolija tijekom cijele godine ažurno je pratila nekoliko svojih učenika kroz matematičke zadatke u 12 kola STEM lige, ekipnog  natjecanja učenika osnovnih i srednjih škola u STEM području, u organizaciji Centra za razvoj obrazovanja Split. Završen je natjecateljski dio te je objavljen popis najuspješnijih ekipa po  kategorijama koji su pozvani na završnicu manifestacije.

S velikim zadovoljstvom možemo ustanoviti da su učenici Tena Bartolić i Lucija Canjuga te Luka Smetko i Jakov Frgec pohvaljeni, a djevojčice su kao jedne od nekoliko najuspješnijih pozvane na završnicu manifestacije u Split. Čestitamo!

Informacije sa stranice www.crost.hr:

Što je STEM?

Engleska skraćenica STEM dolazi od riječi Science, Technology, Engineering and Mathematics. U STEM spadaju područja prirodoslovnih i matematičkih znanosti, tehnologije i inženjerstva. U hrvatskoj znanstvenoj nomenklaturi i istraživačkoj tradiciji, skraćenica STEM obuhvaćao bi područja prirodnih i tehničkih znanosti kao i obrazovanje  u prirodoslovlju, matematici, tehnologiji i inženjerstvu.

Na svjetskoj razini vrlo su značajna pitanja obrazovnog postignuća i afiniteta  mladih prema pojedinim zanimanjima. To se posebno odnosi na tehnološka i inovativna zanimanja iz područja STEM-a, koja se pokazuju važnima za gospodarski razvoj svake pojedine države. Od devedesetih godina se na svjetskoj razini uočava značajan i stalan pad  interesa mladih za takva zanimanja. Istraživači, nositelji politika i institucije suočeni su sa nedostatkom studenata u STEM područjima kao i  nedostatku pojedinih STEM stručnjaka.

Zašto STEM liga?

Zaključci mnogih istraživanja koja se provode s ciljem povećanja broja STEM stručnjaka govore da je od izuzetne važnosti promicanje pojedinih STEM zanimanja, te da je potrebno u javni prostor unijeti što više informacija. Potrebno je uključiti u programe što više djece svih uzrasta te početnih interesa, mogućnosti i predznanja, obilježja, sklonosti i vještina. Tu je moguće osmisliti programe, koji su nadopuna postojećim sadržajima pretrpanim školskim programima, budući će se na taj način „regrutiranje“ toliko neophodnih i potrebnih budućih STEM stručnjaka početi vrlo rano.

Centar za razvoj obrazovanja Split aktivno se uključuje u afirmaciju STEM područja među mladima pokrenuvši STEM ligu.

Što je STEM liga?

STEM liga je natjecanje parova, u pravilu učenika osnovnih i srednjih škola, ali i polaznika raznih radionica, tečajeva i sličnih programa iz STEM područja koje provode udruge.

Prva sezona STEM lige počinje 10. 10. 2016. i završava 4. 4. 2017.

Provodit će se kroz 12 kola tijekom školske godine (svako drugi utorak se objavljuju zadaci novog kola): 11. 10. ; 25. 10.; 8. 11.; 22. 11; 6. 12.; 20.12.; 17. 1. 2017.;  31. 1.; 14.2.; 28.2.; 14.3. i 28. 3.

Liga završava 4. 4. 2017. konačnom objavom poretka ligaškog dijela natjecanja.

Najbolje ekipe u svakoj od kategorija bit će pozvane na završno natjecanje koje će se održati u sklopu Festivala matematike 5. 5. 2017. godine u Hotelu Zagreb u Splitu (Duilovo).

Pravila

1.        STEM liga je ekipno natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola u STEM području (znanost, tehnika, inženjerstvo i matematika)

2.        Natjecatelji sudjeluju u paru.

3.        Natjecanje se provodi u 4 kategorije (kolibrići, lastavice, grdelini i slavuji)

4.        Zadaci se objavljuju svako drugi tjedan i elektronskim putem distribuiraju natjecateljima.

5.        Zadatke natjecatelji rješavaju u pravilu uz pomoć tehnologije i drugih pomagala. Rješenja se šalju elektronskim putem (mailom ili web formularom). Rok za slanje zadataka je 7 dana.

6.        Rješenja zadataka svakog pojedinog kola se objavljuju 15 nakon početka kola.

1.        Kolibrići (razredna nastava)

2.        Lastavice (5. – 6. razred)

3.        Grdelini (7. – 8. razred)

4.        Slavuji (srednja škola)

Zadaci

Zadaci su projektnog tipa s naglaskom na korelaciju STEM područja. Osmišljeni su tako da razvijaju samostalnost učenika i usmjeravaju ih na korištenje tehnologije. Naglašen je mentorski pristup u suradnji s učiteljima i nastavnicima. Zadaci su ne samo natjecateljskog nego i edukativnog karaktera. Potiču učenike od najranije dobi na bavljenje STEMom i istraživački pristup u učenju.