Proveden on-line kviz za poticanje čitanja

Autor: Blanka Doko, 13. 10. 2011.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja, u organizaciji Knjižnica grada Zagreba - Hrvatskog centra za dječju knjigu i Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice, provodi se u Hrvatskoj putem mreže narodnih i školskih  knjižnica u Mjesecu hrvatske knjige 2011. Ovogodišnji kviz  VESELE ZAMKE u čast 100. obljetnice rođenja Grigora Viteza, provodi se prvi put on-line. Učiteljica Anita Kobelščak i knjižničarka prepoznale su u ovom događanju dobru priliku za učenike 4. razreda naše škole.

Pripreme za sudjelovanje u kvizu protekle su u doista veselom ozračju. Učiteljica je čitala učenicima popularne zagonetke Grigora Viteza, a oni su oduševljeno crtali rješenja – tako je nastao i plakat o provedbi Nacionalnog kviza u našoj školi. Knjižničarka je učenicima čitala legendarne pjesme „Kako živi Antuntun“, „Kad bi drveće hodalo“, „Nema za mačke škole“, „A zašto ne bi…“ te priču „Ogledalce“. Čitajući „Plavu boju snijega“ učenici su iskusili kako je biti u koži kralja Karaslava, Krizanteme, Kačkavalja i drugih likova poznate Vitezove priče. Tijekom priprema učenici su i spontano zapjevali, što doista potvrđuje da učenje može biti itekako zabavno.

Dva dana nakon priprema, 13. listopada, u informatičkoj učionici škole, uz pomoć učiteljice i knjižničarke učenici su ozbiljno i predano pristupili rješavanju on-line kviza. U fotogaleriji se mogu razgledati fotografije provedbe kviza u našoj školi.

Svi točno popunjeni upitnici bit će uključeni u izvlačenje koje će biti organizirano potkraj listopada 2011. u Hrvatskom centru za dječju knjigu. Iz svake narodne i školske knjižnice izvlači se jedan pobjednik. Obavijesti o pobjednicima bit će objavljene 2. studenoga na web adresi http://www.kgz.hr/default.aspx?id=1621

Na završnoj svečanosti koja se odvija u okviru sajma knjiga Interliber, u Kongresnoj dvorani Zagrebačkog Velesajma, u četvrtak, 10.11. u 12 sati, održat će se izvlačenje i dodjela glavne i utješnih nagrada pobjednicima iz svih knjižnica koje su sudjelovale u kvizu. Lutkarska scena Ivana Brlić Mažuranić iz Zagreba odigrat će predstavu Grigora Viteza „Plava boja snijega“.

Događanja poput ovoga potvrđuju da nije toliko važno pobijediti, koliko je važno sudjelovati.