Višestruko obilježeni Dani kruha

Autor: Blanka Doko, 14. 10. 2011.

S ciljem usmjeravanja pozornosti učenika, roditelja i šire javnosti na važnost i značaj očuvanja tradicijske i kulturne baštine zavičaja u kojemu živimo, i ove je godine naša škola od 12. do 14. listopada na više načina obilježila „Dane kruha – dane zahvalnosti za plodove zemlje“.

Naša „Jabuka“ oduševila u Loboru

U pratnji učiteljice Anite Kobelščak i vjeroučitelja učenici Eko skupine naše škole (Helena Horvatek, Ivan Cinčić,  Fabijan Pasanec, Lea Lendrec, Petra Kovačić, Mateja Benger, Martina Čižmek, Dora Pavalić, Patricia Golubović i David Čančar) su 12. listopada sudjelovali na Županijskoj manifestaciji „Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje“ u Loboru s projektom „Jabuka“. Tijekom mjeseca učitelji razredne i predmetne nastave motivirali su učenike na prikupljanje starih sorti jabuka. Akcija je i više no uspjela - prikupljeno je više od 40 sorti jabuka! Ukućanke naših učenika pripremale su  tradicionalne specijalitete od jabuka. Na satu likovnog izrađivali su se radovi na temu jabuke u različitim tehnikama u eko materijalima, a pisali su se i literarni radovi.  Tako smo svi uživali u mirisu štrudli, pita, kolača i raznih pomalo zaboravljenih poslastica od jabuka, a prekrasni džemovi, pekmezi i želei draškali su nepca. Iako smo djelomično mogli i kušati specijalitete toga tako  savršenog voća, većina prikupljenih proizvoda brižno je zamotana i prezentirana na manifestaciji u Loboru. Fotogalerija svjedoči o svakom detalju o kojem su voditelji projekta vodili računa – od pripreme narodnih nošnji, zamatanja staklenki i boca, obilježavanja sorti jabuka do osmišljavanja i uređenja izlagačkog prostora. Naš je projekt mnoge oduševio i zasigurno će ostati zapamćen kao jedinstven timski rad učenika cijele škole. Ovogodišnja manifestacija okupila je učenike iz 18 škola Krapinsko-zagorske županije. Na Državnoj smotri „Dani kruha-Dani zahvalnosti za plodove zemlje“ Krapinsko-zagorsku županiju predstavljat će Osnovna škola Zlatar i ŠUDIGO Zabok.

Prvašići u pregačama i s valjcima

U petak, 14. listopada, u školi je od jutra mirisao kvasac, a najmlađi učenici su se okušali u pekarstvu. Naime, u školu je došla Anica Horvat, tehnologinja iz Čakovečkih mlinova d.d., koja je učenicima 1. a i 1. b razreda u školskoj blagovaonici objasnila od čega se i kako proizvodi kruh te im pokazala više vrsta brašna. Nakon zanimljive prezentacije učenici su se prihvatili posla te uz pomoć učitelja Miroslava Mučnjaka i Dubravke Orešić i sami oblikovali kruh i peciva od dizanog tijesta.

Priredba kruhu u čast

Potkraj dana u predvorju je upriličena priredba na kojoj su također obilježeni Dani kruha uoči Svjetskog dana hrane. Učenici razredne nastave nastupili su s dramsko-recitatorskim točkama kojima su ukazali na važnost kruha u svakodnevnoj prehrani. Imali smo prilike uživati u prvim izvedbama naših najmlađih učenika – u igrokazima „Raspjevana pekarnica“ i „Kuhinjska prepirka“ te recitalu „Pek“.  Učenici 2., 3. i 4. razreda također su dobro uvježbali recitale prigodnih naziva „Kruh“ i „Pekar“ te igrokaz „Raspjevana jabuka“. Eko skupina škole u pratnji vjeroučitelja izvela je pjesmu „Mrzli tanec tanca jabuka“. Na kraju priredbe vjeroučitelj se obratio učenicima s porukom o tome koliko je važno da se s poštovanjem odnosimo prema plodovima zemlje i kruhu. Priredba je završena zajedničkom molitvom.

U predvorju škole učiteljica Anita Kobelščak i vjeroučitelj postavili su izložbu s kojom su prezentirali školu na manifestaciji u Loboru.